Zvuči nevjerojatno, ali ovih se dana navršava peta godišnjica od pojave prvih slučajeva COVID-19 u Hrvatskoj. Iako su neki već zaboravili na virus SARS-CoV-2 koji uzrokuje COVID-19, koronavirus je i dalje među nama, ali u nešto slabijem obliku.
No, znanstvenici u Wuhanskom institutu za virologiju u Kini (da, isti onaj Wuhan iz kojeg je krenuo i SARS-CoV-2) otkrili su novi virus koji može ući u ljudske stanice na sličan način na koji to SARS-CoV-2 radi. Virus nazvan HKU5-CoV-2 za sad, nije toliko učinkovit, pa znanstvenici ističu kako se ne radi o "novom koronavirusu".
U studiji objavljenoj u časopisu Cell, kineski su znanstvenici pojasnili kako je HKU5-CoV-2 pronađen kod šišmiša, a spada u obitelj koronavirusa, virusa koji mogu napadati ljude i sisavce.
Istraživači su proučili HKU5-CoV-2 ne bi li otkrili postoji li opasnosti od prenošenja sa šišmiša na ljude. Kako navode u studiji, vršni protein u virusu se povezao sa membranama ljudskih stanica putem enzimakoji se nalazi na njihovoj površini. Taj protein ima svojstvo "cijepanja furina" koji mu pomaže da se "uhvati" za receptorski enzim. Ako vam sve to zvuči poznato, to je zato što na veoma sličan način funkcionira i SARS-CoV-2.
Ipak malo dobrih vijesti
Međutim, za razliku od SARS-CoV-2 virusa, HKU5-CoV-2 nije uspio tako lako zaraziti ljudske stanice. Tijekom proučavanja bio je znatno lošiji u vezivanju na ljudske stanice od drugih koronavirusa.
Upravo su zbog toga znanstvenici koji ga proučavaju napisali kako se "rizik pojave u ljudskoj populaciji ne smije preuveličavati".
Ali ako dođe do zaraze čovjeka, istraživači kažu kako bi antivirusni lijekovi i monoklonska protutijela mogli pomoći u liječenju. Također, imunitet koji je stečen prethodnim zarazama virusima iz obitelji koronavirusa (među kojima je i sezonska gripa) mogao bi utjecati na to da se zaraza kod čovjeka lakše izliječi ili da oblik bude blaži.
Kineski znanstvenici nastavljaju s proučavanjem ovog virusa, ali dodaju kako, trenutno, nema straha da bi se on mogao proširiti svijetom.