Znanstvenici razvili ekološki prihvatljivu i jeftinu bateriju koja se temelji na vodi

Malo soli, malo vode, ubacite elektrodu i dobijete električnu energiju. Je li to formula za budućnost?

Martina Čizmić | 02.05.2018. / 12:16 komentari
Ilustracija baterije (Foto: Thinkstock) (Foto: Thinkstock)

Znanstvenici već godinama rade na stvaranju baterije koja bi imala velik kapacitet, dug životni vijek, brzo se punila, a sporo praznila. I da, naravno, koja bi bila što je manja moguća.

tri vijesti o kojima se priča Uređaj koji izvlači pitku vodu iz zraka Nije znanstvena fantastika Stvorili pitku vodu iz "ničega": Ovaj genijalan izum mogao bi spasiti mnoge živote Pametni telefon, ilustracija Mali, ali značajna promjena Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku Samsung Galaxy S25 serija - 11 Nakon Britanaca, pozvali i Amerikance Iz Samsunga pozvali korisnike na aktivaciju važne opcije na telefonima

Grupa kineskih znanstvenika sa Stanforda objavila je kako su razvili bateriju koja bi ekološki bila najprihvatljivija jer se temelji na vodi, a ujedno može pohraniti energiju koja se proizvede iz obnovljivih izvora kao što su vjetar ili Sunce. Nije naodmet ni to što bi, u usporedbi s drugim baterijama, bila izuzetno jeftina.

U svom znanstvenom radu objavili su kako su napravili prototip baterije koji je bio visok oko 8 centimetara i koji je mogao proizvesti 20 milivat-sati energije.

Iako to trenutno nije dovoljno ni za napajanje ručnog sata, znanstvenici su uvjereni da je moguće napraviti bateriju koja bi zadovoljavala svakodnevne potrebe i koja bi mogla izdržati do 10 tisuća ciklusa punjenja.

Ubacili smo posebnu sol u vodu, ubacili elektrodu i stvorili kemijsku reakciju koja pohranjuje elektrone u obliku hidrogenskog plina, pojasnio je Yi Cui, profesor na Stanfordu.

Prema njegovim proračunima, trošak pohrane električne energije za napajanje žarulje jačine 100 vata 12 sati bio bi tek nekoliko lipa.

U odnosu na druge tehnologije punjivih baterija koje postoje na tržištu, ovakve baterije bile bi i do pet puta jeftinije.

No da bismo mogli uopće razgovarati o ekološki prihvatljivim baterijama, Cui i njegov tim moraju dokazati da je moguće napraviti njihovu bateriju većeg kapaciteta.

Izvor: Stanford

Vezane vijesti