Crna gljivica - noćna mora COVID pacijenta i liječnika u Indiji

Bolnica Sion u Mumbaiju inače bilježi šest slučajeva mukormikoze godišnje, no samo u protekla dva mjeseca već su zabilježili njih 24.

Martina Čizmić | 09.05.2021. / 11:16 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Indija je trenutno žarište pandemije COVID-19, zemlja u kojoj tisuće umiru jer nemaju pristup bolnicama, lijekovima i kisiku. Oni koji imaju sreće preživjeti COVID-19, suočavaju se s drugim problemom koji se čini još gorim.

tri vijesti o kojima se priča Orka nudi hranu ljudima Nevjerojatno VIDEO Divlje orke snimljene u zapanjujućoj gesti prema ljudima Laboratorijski uzorak herpesa, ilustracija Čeka se odluka američkog FDA Virus herpesa mogao bi uskoro biti odobren za liječenje teškog oblika raka Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora"

Indijski liječnici sve češće prijavljuju mukormikoze kod pacijenata koji boluju ili su preboljeli COVID-19. Radi se o rijetkoj ali opasnoj gljivičnoj infekciji koju uzrokuju spore plijesni iz grupe mukormiketa, a koja agresivno napada dišne puteve, oči, a ponekad i mozak. Stopa smrtnosti se kreće između 25 i 80 posto, ovisno o tome koliko se brzo otkrije.

Gljivice koje uzrokuju mukormikozu najčešće se nalaze u tlu i trulim biljkama, a spore koje udisanjem ulaze u organizam obično napadaju osobe koje imaju oslabljeni imunitet. Na udaru su najčešće dijabetičari, onkološki pacijenti, kao i pacijenti koji zbog drugih bolesti često kroiste kortikosteroide.

Liječnici u Indiji vjeruju da je do većeg broja slučajeva mukormikoze došlo upravo zbog korištenja steroida u liječnjenu oboljelih od COVID-19. Naime, steroidi smanjuju upalne procese u plućima tijekom bolesti COVID-19, no istovremeno mogu povećati razinu šećera u krvi i smanjiti razinu imuniteta. Sve to stvara savršene uvjete za eksploziju mukromikoze.

Bolnica Sion u Mumbaiju inače bilježi šest slučajeva mukormikoze godišnje, no samo u protekla dva mjeseca već su zabilježili njih 24. Čak je 11 pacijenata zbog širenja infekcije ostalo bez oka, šestoro ih je umrlo.

To je noćna mora u pandemiji, istaknula je za BBC dr. Renuka Bradoo, šefica otorinolaringologije u bolnici.

Pacijenti koji obolijevaju od ove gljivične infekcije obično imaju simptome poput začepljenog nosa, krvarenja iz nosa, oticanje i bol u oku, otečene kapke i u najtežim slučajevima gubitak vida. Kako bolest napreduje, tako dolazi i do nekroze tkiva te se pojavljuju crne mrlje oko nosa. Kad liječnici pregledavaju zahvaćeno tkivo pod mikroskopom, jasno se vide spore i crne gljivice. Jedini način da se infekcija zaustavi je kirurško odstranjivanje zahvaćenog tkiva i intenzivna intravenozna antifungalna terapija. No, ako se gljivica probije do mozga, ishod je fatalan.

Iako vlada u Indiji sve veći broj mukormikoznih pacijenata ne smatra "velikim problemom", ne daju objašnjenje zašto do tog povećanja dolazi usred pandemije COVID-19.

Liječnici koji se susreću s pacijentima smatraju da je jedan od razloga agresivno liječenje COVID-19 steroidima te ističu kako je nužno pratiti razine šećera u krvi kod pacijenata koji su preboljeli COVID-19, bili oni dijabetičari ili ne te oprezno dozirati steroide tijekom liječenja.

Izvor: BBC

 

Vezane vijesti