Itekako je moguće: Proizveden serološki test na COVID-19 koji košta tek nešto više od 3 kune!

Znanstvenici su razvili serološki test koji si može priuštiti bilo tko i bilo gdje. Njegova cijena toliko je niska da će vam se pomutiti razum.

Branimir Vorša | 17.07.2020. / 10:02 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

S obzirom na to da pandemija novog koronavirusa ne jenjava te broj zaraženih i umrlih od bolesti COVID-19 i dalje raste, znanstvenici još uvijek traže učinkovite testove za otkrivanje infekcije kod ljudi. Jedna od osnovnih metoda je serologija, no ona zahtijeva prisutnost visokokvalitetnih rekombinantnih virusnih antigena u uzorcima.

tri vijesti o kojima se priča Orka nudi hranu ljudima Nevjerojatno VIDEO Divlje orke snimljene u zapanjujućoj gesti prema ljudima Laboratorijski uzorak herpesa, ilustracija Čeka se odluka američkog FDA Virus herpesa mogao bi uskoro biti odobren za liječenje teškog oblika raka Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca

Najnovija studija objavljena u srpnju na znanstvenom serveru medRxiv, pokazuje da je to moguće, a riječ je o vrlo jeftinom, pouzdanom i osjetljivom testu koji bi mogao iz temelja promijeniti provođenje preventivnih mjera protiv bolesti COVID-19 u dijelovima svijeta u kojima su resursi oskudni.

Jedan od najvažnijih virusnih antigena u borbi protiv COVID-19 jest takozvani SARS-COV-2 spike (vršni) antigen, na koji se znanstvenici fokusiraju kako bi razvili cjepiva, antivirusne lijekove i serološke testove.

Ključ epidemiološkog nadzora pandemije

Serološki testovi ključni su za epidemiološki nadzor pandemije, pogotovo za otkrivanje asimptomatskih pacijenata, kao i za izvlačenje mehanizma antivirusnog imuniteta.

Takozvani "spike protein", odnosno vršni protein sastoji se od dvije podjedinice, S1 i S2, koje upravljaju vezanjem za receptore i stapanjem s membranom, odnosno procesima pomoću kojih virus ulazi u zdravu stanicu. Taj protein napadaju neutralizirajuća antitijela, a najčešći serološki test za SARS-CoV-2 jest enzimsko vezani imunoapsorbirajći test (ELISA), koji je baziran na spomenutom S-proteinu.

Rezanje cijene

Najnovija provedena studija bavila se otkrivanjem glavnih značajki koje bi omogućile razvoj jeftinog ELISA testa, koji je baziran na imunološkoj reakciji antitijela na S-protein. Cilj je bio proizvesti test koji bi omogućio ogroman broj testiranja na infekciju u siromašnim zemljama.

U tom smislu, znanstvenici su se usredotočili na rezanje cijene proizvodnje testa tako da su osmislili optimalan način za proizvodnju antigena te su napravili i nužne promjene u metodi prikupljanja antigena i obradi uzoraka. Kao rezultat svega toga uspjeli su proizvesti test koji stoji tek nešto više od 3 kune po uzorku.

Prvo su uspjeli uzgojiti S-protein virusa SARS-CoV-2 u prefuzijskom stanju u staničnoj kulturi u laboratoriju, pomoću integracije transgena u genom stanica, što je rezultiralo stabilnim S-proteinom. Koristili su i kotransfekcijske tehnike te otvoreni plazmid koji ima selekcijski marker te su uspjeli proizvesti S-protein unutar 24 dana od transfekcije. Tako dobiven S-protein stabilan je i do 100 dana od proizvodnje.

Velika pouzdanost

Testiranja su proveli na 210 pozitivnih i negativnih serumskih uzoraka, od kojih je njih 66 došlo od simptomatskih COVID pacijenata, a preostalih 124 uzeto je prije izbijanja pandemije.

Testiranja su pokazala 98 posto preciznosti u otkrivanju negativnih uzoraka (122 od 124) te 80 posto preciznosti u testiranju na imunoglobulin G (IgG), odnosno 53 od 66 testova simptomatskih pacijenata bilo je pozitivno i na njihovim testiranjima.

Za usporedbu, dostupni brzi komercijalni serološki testovi, koji se primjerice koriste u Brazilu, imaju IgG osjetljivost od tek 46 posto.

Nekompliciranje s uzimanjem uzoraka

Znanstvenici su pojednostavnili i proces uzimanja krvnih uzoraka, tako što su uzorke uzimali pomoću uboda u prst i uzimanja uzoraka na trakicama filter-papira. Korištenje osušenih mrlja krvi na filter-papiru pokazalo je usporedive rezultate sa serumskim testiranjima.

Kad se sve zbroji, jeftin potrošni materijal, zajedno s ljudskim radom, transportom i cijenom opreme, trošak testiranja iznosi tek nešto više od 3 kune po testu.

Izvor: News Medical

Vezane vijesti