Koronavirus koliko je malen, toliko je i snažan jer je na koljena srušio gotovo cijeli svijet. No unatoč svim naporima, epidemija je daleko od gotove, a svaki dan stižu informacije o novozaraženima i umrlima.
Pa kad već ljudi ne mogu dobiti borbu protiv koronavirusa, možda to može Summit, najjače superračunalo na svijetu.
Smješten u Nacionalnom laboratoriju Oak Ridge, američkog Ministarstva energetike, Summit je nedavno dobio važan zadatak - pronaći i razviti cjepivo protiv koronavirusa.
Zahvaljujući svojoj brzini i snazi, Summit može obaviti brojne simulacije potencijalnih kemijskih spojeva i kako oni reagiraju na virus kako bi pronašao one koji su najučinkovitiji. U samo dva dana otkrio je 77 kemijskih spojeva koji bi mogli biti korisni u osmišljavanju cjepiva. No to ne znači i da Summit može sam pronaći cjepivo.
Znanstvenici se nadaju da će zaključci do kojih Summit dođe omogućiti lakši pronalazak cjepiva, odnosno skratiti vrijeme koje je inače potrebno znanstvenicima da analiziraju sam virus i kako on funkcionira.
Računalne simulacije mogu istražiti kako različite varijable reagiraju u kombinaciji s različitim virusima. Svaka od tih varijabli može biti sastavljena od milijardi jedinstvenih podatkovnih točki. Kad se te podatkovne točke pomnože s mnogo različitih simulacija, to može biti veoma intenzivan i dugotrajan proces, ako koristite klasična računala, ističu iz IBM-a koji je osmislio i sagradio Summit 2018. godine.
A što točno čini Summit najjačim superračunalom na svijetu? U samom je središtu 9216 IBM-ovih Power9 procesora i više od 27 tisuća NVIDIA V100 Tesla grafičkih procesora te je sposoban obaviti 200 bilijardi izračuna u sekundi.