Kinezi optužuju SAD zbog novog zakona: Predstavlja “mentalitet hladnog rata” i prijetnju kineskom biznisu

Amerikanci će dati velike subvencije kompanijama koje proizvode čipove, što bi značilo da će se manje oslanjati na Kinu i Tajvan.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 11.08.2022. / 13:00 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Amerikanci više ne žele biti toliko ovisni o čipovima koji dolaze s Dalekog istoka, a koji su bitna komponenta brojnih tehnoloških uređaja koje danas koristimo i bez kojih nam je život postao nezamisliv. Situacija s koronavirusom, odnosno nestašicama kao posljedicama zaključavanja, kao i potencijalni kinesko-tajvanski sukob upozorenje su SAD-u da moraju što prije smanjiti tu ovisnost i osloniti se na domaću proizvodnju.

tri vijesti o kojima se priča Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora" Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha"

Slika nije dostupna Zbog nestašice čipova, proizvođači automobila mijenjaju politiku i kreću u zanimljiva partnerstva

To neće biti brzo, niti jeftino, no ovaj je tjedan napravljen prvi i to veliki korak u tom smjeru. Predsjednik SAD-a Joe Biden potpisao je zakon koji će tijekom sljedećih godina omogućiti subvencije veće od 50 milijardi dolara za istraživanje i razvoj te proizvodnju čipova na američkom tlu. Budućnost će biti napravljena u SAD-u, rekao je prilikom potpisivanja zakona Biden.

Ovaj zakon, naravno, ne sviđa se Kini jer to dugoročno znači veliko smanjenje potražnje za čipovima koji se proizvode u toj zemlji. Kako je komentirao glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Wang Wenbin, zakon predstavlja prijetnju za kineski biznis i trgovinu općenito, a mogao bi uzrokovati potpunu disrupciju međunarodne trgovine i globalnih lanaca nabave koji su se tek u posljednje vrijeme počeli oporavljati.

Kina se oštro protivi tome, rekao je Wenbin za zakon koji je Biden potpisao te je naglasio kako dijelovi tog zakona utječu i na investicija kompanije, kao i njihove gospodarske i investicijske aktivnosti u Kini. Iz kineske ambasade u Washingtonu za zakon su rekli da predstavlja “mentalitet hladnog rata”.

Slika nije dostupna Utjecaj inflacije i pada potražnje: Analitičari očekuju smanjenje prodaje čipova

Na Reutersu kažu kako zakonodavci u SAD-u obično ne daju podršku za takve subvencije privatnim kompanijama, no podsjećaju kako su Kinezi i EU dali milijarde dolara svojim tvrtkama koje proizvode čipove te kako bi nestašica čipova i problemi s njihovim lancima nabave predstavljali sigurnosni problem za SAD. Biden je posebno izdvojio činjenicu što se čipovi koriste i u oružju poput projektila Javelin pa nije čudo što je Kineska komunistička partija aktivno lobirala protiv tog zakona.

Izvor: AP News

 

Vezane vijesti