Svemirske agencije i kompanije otkazuju letove u orbitu, jer sav tekući kisik preusmjeravaju u bolnice za COVID-19 pacijente

Svemirski letovi doživljavaju odgode zbog novog vala pandemije novog koronavirusa. No razlog zbog kojeg se to događa vjerojatno biste teško pogodili.

Branimir Vorša | 31.08.2021. / 13:08 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Ruska svemirska agencija Roscosmos odgodila je testiranje svojih raketnih motora jer se gotovo sav tekući kisik kojeg proizvode, umjesto u raketama trenutno koristi u bolnicama za COVID-19 pacijente na respiratorima i onima koji primaju kisik kako bi lakše disali.

tri vijesti o kojima se priča Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora" Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha"

Pomažemo na sve načine koje možemo, poručio je putem Twittera šef Roscosmosa Dmitrij Rogozin.

Slika nije dostupna Rusi planiraju nešto dosad neviđeno u svemiru, orbitalnu stanicu koja će imati svoj "oblak" satelita

Prebacili smo gotovo sav tekući kisik kojeg proizvodimo u medicinske ustanove u posljednja tri mjeseca, što nas je natjeralo da odgodimo testiranja raketnih motora, pojansjio je Rogozin.

Slična situacija odvija se i u SAD-u, gdje je potražnja za tekućim kisikom uzrokovala odgodu lansiranja NASA-inog satelita za nadzor Zemlje (Earth surveillance satelite).

Slika nije dostupna Boeing i dalje ne zna zašto njegova kapsula Starliner neće poletjeti, a sad im se nudi i neobična pomoć

I NASA je svoj tekući kisik preusmjerila prema bolnicama s COVID-19 pacijentima.

Ni privatne kompanije, poput SpaceX-a, nisu ostale imune na problem nestašice tekućeg kisika, koji se koristi kao oksidirajuće sredstvo pri slanju raketa u svemir.

Nestašica tekućeg kisika izazvala je odgode nadolazećih lansiranja i u toj tvrtki.

Svakako ćemo se pobirnuti da bolnice dobiju sav tekući kisik koji im je potreban, poručila je Gwynne Shortwell iz SpaceX-a.

Slika nije dostupna Nakon nezgode na početku, čini se kako je sve u redu s ruskim modulom Nauka za ISS

Shortwell je poručila i da ako postoji netko tko ima višak tekućeg kisika, da joj se javi putem emaila.

Izvor: RT/Futurism

Vezane vijesti