Tajno oružje na koje nitko ne bi posumnjao: Kako su ove životinje postale dio ratovanja

Delfini su se obučavali za detektiranje podmorskih mina, ali i za postavljanje eksplozivnih naprava te nošenje špijunske opreme. Jer tko bi posumnjao u delfina, zar ne?

Martina Čizmić | 24.06.2023. / 12:49 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Britanski vojni špijuni otkrili su kako Rusija možda obučava borbene dupine na anektiranom poluotoku Krimu, kako bi branila crnomorske luke i slala ih u borbu protiv ukrajinskih snaga. No, to nije prvi put da su borbene životinje poput delfina i kitova, korištene u borbama. Pogotovo na ruskoj strani i ukrajinskom teritoriju.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Još tijekom Hladnog rata, tadašnji Sovjetski savez imao je vojni centar za obuku delfina u Sevastopolju. Delfini su se obučavali za detektiranje podmorskih mina, ali i za postavljanje eksplozivnih naprava te nošenje špijunske opreme. Jer tko bi posumnjao u delfina, zar ne?

Nakon raspada Sovjetskog saveza, taj je vojni centar prešao u ruke Ukrajine i pretvorio se u zabavni park s delfinima. Čak su bivši vojni delfini korišteni za terapiju autistične djece u Ukrajini. Ali to ne znači da je Rusija prestala s takvim aktivnostima.

Iako službenih informacija o razvoju ruskog programa borbenih životinja nema, nagađa se da su upravo ruski delfini bili u Siriji i to u pomorskoj bazi u Tartusu.

Zanimljivo, 2019. godine u Norveškoj je otkriven pitomi kit beluga koji je pronađen s remenom GoPro kamere i za kojeg se smatralo da je "ruski prebjeg" koji je jednostavno tijekom misije izviđanja odlučio promijeniti stranu.

Još su prošle godine satelitske snimke Krima i Sevastopolja otkrile prisutnost velikog broja delfina u vodama te pomorske luke, što su vojni stručnjaci protumačili kao ruski pokušaj obrane od ukrajinskih mornaričkih specijalnih snaga. Nagađalo se kako bi ukrajinski ronioci mogli pokušati infiltraciju u mornaričku bazu, što bi trenirani delfini spriječili.

Duga povijest korištenja treniranih borbenih životinja

Životinje su se još od antičkih vremena koristile u ratovima i borbama. Neke kao ispomoć (poput konja i magaraca), druge kao aktivni sudionici u borbi (poput pasa, svinja, deva pa čak i sobova). 

Morske životinje poput beluga kitova, delfina, morskih lavova i tuljana, obučavaju se u vojne svrhe već desetljećima. Prvo kao tajni eksperimenti i projekti, a s krajem Hladnog rata i u sklopu različitih istraživanja.

Poznato je da su Amerikanci još 1960. godine započeli s mornaričkim programom za morske sisavce, a sumnja se i da su Sjeverna Koraje i Izrael također razvijali slične programe.

Osim što su ih proučavali, Amerikanci su i obučavali delfine, beluga kitove, morske lavove, ali i druge morske sisavce za obavljanje različitih podvodnih zadataka. Među najčešćima su bili isporuka opreme roniocima, pronalazak i vraćanje izgubljenih predmeta te podvodni nadzor pomoću kamera. U posljednje vrijeme, američka je vojska izuzetno otvorena oko toga što radi s životinjama, pa su tako podijelili i da njihov morski lav "Spike" voli igrati videoigre. 

U jednom trenutku, američki je program imao više od 100 delfina, brojne morske lavove i kitove te proračun od osam milijuna dolara. No, u međuvremenu je taj program smanjen, a životinje umirovljene.

Kakva je situacija trenutno s ruskim vojnim programom obučavanja životinja, teško je procijeniti. No, činjenica da su snimljeni delfini ispred Sevastopolja, očito ukazuje na to da je program i dalje aktivan.

 

 

Vezane vijesti