Osnivač SoftBanka Masayoshi Son prije godinu dana pokrenuo je Vision Fund, investicijski fond za ulaganje u tehnološke kompanije koji je težak čak 100 milijardi dolara. U taj su fond, osim SoftBanka, novac uložili i Apple, Foxconn, Qualcomm i druge kompanije, ali i javni investicijski fond Saudijske Arabije. U nedavnom intervjuu za medije Son je rekao kako mu je bilo potrebno samo 45 minuta da nagovori saudijskog princa Mohammeda bin Salmana bin Abdulaziza na ulaganje čak 45 milijardi dolara u njegov fond te se tada našalio kako je princ uložio milijardu dolara za svaku minutu razgovora.
tri vijesti o kojima se priča


No, za Sona investicijski fond težak 100 milijardi dolara nije dovoljan te je najavio kako uskoro planira pokrenuti još jedan: Vision Fund bio je samo prvi korak, rekao je u razgovoru za Nikkei i najavio kako će svake dvije do tri godine pokrenuti Vision Fund 2, 3, 4 itd. Do sada je veliki novac uložen u kompanije poput WeWorka, Slacka i Flipkarta te Masayoshi očekuje kako će za dvije godine kapital fonda presušiti tako da već sada mora razmišljati o novom fondu s kojim će financirati buduće perspektivne tehnološke kompanije. Tijekom sljedećeg desetljeća osnivač SoftBanka putem ovih fondova tako namjerava prikupiti čak 880 milijardi dolara koje će investirati u više od tisuću tehnoloških kompanija.
Riječ je o nevjerojatnim i ludo velikim ciframa, no na CNN-u podsjećaju kako je Son, koji je poznat kao agresivni investitor, jednom rekao kako želi da ga svijet pamti kao "luđaka koji se kladi na budućnost". Govoreći o investicijama tijekom SoftBankove konferencije u svibnju, rekao je kako "zlatna groznica počinje tek sada", a investicije je slikovito usporedio s guskom koju sada treba hraniti da bi u budućnosti davala zlatna jaja. Son posebno vjeruje u singularnost, trenutak u kojem će računala i umjetna inteligencija postati pametniji od ljudi – što možemo očekivati tijekom sljedećih nekoliko desetljeća.
Ovakav nevjerojatan priljev novca sigurno će pozdraviti start-upi koji traže investicije, no dio investitora strahuje da bi to moglo dovesti do lažnog prikaza vrijednosti kompanija koje niti neće imati namjere izaći na burzu.
Izvor: CNN