Američka studija pokazala: Cijepljenje protiv COVID-19 u trudnoći nije povezano s komplikacijama pri porodu

Trudnice s COVID-19 imaju povećan rizik od hospitalizacije na jedinicama intenzivne njege, potrebe za mehaničkom ventilacijom i smrtnog ishoda.

Hina | 05.01.2022. / 15:42 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

 Cijepljenje protiv COVID-19 u trudnoći nije povezano s prijevremenim porodom i s niskom porođajnom težinom novorođenčeta, pokazuje studija koju je u utorak objavio američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).

tri vijesti o kojima se priča Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha" Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo

 

Stopa prijevremenog poroda iznosila je 4,9 posto među 10.000 žena koje su primile barem jednu dozu cjepiva, a 7 posto za otprilike 36 tisuća necijepljenih žena, navode istraživači u tjednom izvještaju CDC-a o morbiditetu i mortalitetu.

Slika nije dostupna Dvostruko veći rizik: Studija otkrila zašto bi trudnice trebale biti posebno oprezne s koronavirusom

Razlika između cijepljenih i necijepljenih žena nije statistički značajna.

Uz to, cijepljenje protiv COVID-19 nije rizik za malu porođajnu težinu novorođenčeta, pokazuje istraživanje.

Rezultati studije potvrđuju preporuke CDC-a o sigurnosti cijepljenja protiv COVID-19 u trudnoći.

Dokazi o prednostima cijepljenja protiv COVID-19 tijekom trudnoće i dalje se prikupljaju, uključujući otkrivanje antitijela u krvi pupkovine, napisali su stručnjaci.

Ističu također da trudnice s COVID-19 imaju povećan rizik od hospitalizacije na jedinicama intenzivne njege, potrebe za mehaničkom ventilacijom i smrtnog ishoda.

Slika nije dostupna Pronađen dokaz: Koronavirus prelazi s trudnica na bebe, liječnici imaju i poruku za buduće majke

Žene koje su sudjelovale u istraživanju zatrudnjele su između svibnja i listopada 2020., prije nego što su cjepiva postala dostupna.

Gotovo sve cijepljene žene primile su cjepivo u drugom ili trećem tromjesečju trudnoće. Oko 96 posto ih je cijepljeno Pfizerom ili Modernom, a ostale su primile jednodozno cjepivo Johnsona&Johnsona.

Nije zabilježena razlika u ishodima na temelju vremena cijepljenja, broja doza i proizvođača cjepiva.

Vezane vijesti