Nepredvidivi potezi Donalda Trumpa vezani uz carine odrazili su se na stanje na burzama, s velikim padovima i naglim rastom. Dok je drugim zemljama pauzirao carine na 90 dana, Kinu je pritisnuo još jače i pitanje je kako će se u budućnosti razvijati situacija i hoće li se trgovinski rat nastaviti i kakav će biti njegov utjecaj na burze i kompanije u budućnosti.
Jedna od tvrtki koja je najranjivija na ovu situaciju jest Apple, a kako bi se pripremili na ono što slijedi i ublažili utjecaj carina, Cook i ekipa u posljedje su vrijeme ubrzali su proizvodnju telefona. Prema Reutersu, Apple je unajmio transportne zrakoplove koje je napunio s čak 600 tona iPhonea koje je poslao u SAD. Riječ je o oko 1,5 milijuna uređaja s kojima će ova tvrtka u SAD-u napraviti zalihe kako bi prebrodili početno razdoblje carinskih ratova te se u Appleu nadaju kako će se situacija riješiti, odnosno kako će se pronaći dogovor oko carina.
S obzirom na to da Apple značajno ovisi o kineskom uvozu, a carine su povećane za dodatnih 125 posto, nije teško zaključiti da bi utjecaj na ovu kompaniju, odnosno cijene njihovih proizvoda mogao biti golem.
Teretni zrakoplovi puni Appleovih telefona
Koliko je Apple bio u žurbi da što prije pošalje telefone iz Indije u SAD, najbolje govori podatak da su zatražili od nadležnog tijela zaduženog za zračni promet odobrenje kraćeg vremena za carinjenje njihovih proizvoda - umjesto 30, to je vrijeme skraćeno samo na 6 sati. Kada su dobili zeleno svjetlo, s aerodroma Chennai u indijskoj saveznoj državi Tamil Nadu prema SAD-u poletjelo je 6 zrakoplova nosivosti stotinjak tona, svi puni iPhonea.
Kako bi se pripremili za nove carine, Apple je od Foxconna u Indiji zatražio ubrzanje proizvodnje pa je ova tvrtka zaposlila nove ljude i uvele smjene i tijekom nedjelje, prenose na Reutersu.
Upravo kako bi spriječio ovisnost o Kini, Apple je posljednjih godina diverzificirao proizvodnju svojih uređaja i na druga tržišta. Za takve planove upravo im je Indija od najveće važnosti te u ovoj zemlji dva njihova najveća dobavljača (Foxconn i Tata) imaju tri tvornice, a dvije se još grade. Iz Reutersa su kontaktirali Apple i indijsko nadležno ministarstvo za zrakoplovstvo, no odgovor na svoj upit nisu dobili.