Astronomi otkrili ambiciozan plan kako napokon uhvatiti jedan od najvećih misterija svemira

Hrabar eksperiment levitirat će grafit u svemiru, jureći kozmičkog duha tamne materije u potrazi za njezinim konačnim otkrićem.

Branimir Vorša | 12.02.2025. / 15:01

Svemir
Svemir (Foto: University of Southampton/Youtube)

Novi eksperiment, koji bi trebao biti pokrenut uskoro, mogao bi znanstvenike približiti razumijevanju nedostižne tamne materije koja oblikuje naš svemir. Znanstvenici sa Sveučilišta u Southamptonu pripremaju se u tom smislu poslati pionirski detektor u svemir na satelitu Jovian-1, koji će kružiti oko Zemlje dvije godine.

Testiranje revolucionarnog pristupa

Eksperiment će uključivati ​​levitiranje ploča grafita u mikrogravitaciji u potrazi za potencijalnim znakovima tamne materije.

Tamna materija ostaje jedno od temeljnih pitanja na koje znanstvenici još uvijek pokušavaju odgovoriti, ona diktira strukturu našeg svemira, ali je još uvijek znanosti nevidljiva, kaže fizičar Tim Fuchs sa Sveučilišta Southampton, a prenosi portal Science Alert.

Unatoč brojnim teorijama o tome što bi tamna tvar mogla biti, niti jedan eksperiment ju nije dosad uspio otkriti.

Postoji puno teorija o tome što bi tamna materija mogla biti, ali niti jedan eksperiment na Zemlji nije se približio njenom otkrivanju, napominje Fuchs.

Zašto je tamna tvar važna

Postojanje tamne materije zaključuje se na temelju njezinih gravitacijskih učinaka. Promatranja, kao što je rotacija galaksija brža od očekivane, pokazuju da vidljiva materija sama po sebi ne može objasniti uočenu količinu gravitacije. Tamna materija nadmašuje normalnu materiju u omjeru oko šest prema jedan, prema dosadašnjim studijamavezanim za tej misteriozan kozmički fenomen.

Međutim, tamna materija se ne može izravno otkriti, jer niti emitira svjetlost, niti stupa u interakciju s normalnom materijom na vidljiv način, osim kroz gravitaciju.

Otkrivanje "tamnog vjetra"

Fuchsov eksperiment želi to promijeniti. Levitirat ćemo grafit između magneta koji su, u nultoj gravitaciji, nevjerojatno osjetljivi na male sile, objašnjava Fuchs. Takva postavka će detektirati svaki "tamni vjetar" od tamne materije koji gura levitirane čestice.

Spomenuti satelit Jovian-1, otprilike veličine kutije za cipele, provodit će eksperimente koje su osmislila britanska sveučilišta. Planiran za lansiranje 2026. godine, mogao bi sadržavati ključ za otključavanje misterija tamne materije.

Nadamo se da će poslužiti kao dokaz načela, da možemo otkriti tamnu materiju u svemiru, zaključuje Fuchs.

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti