AuThink, projekt za autističnu djecu osvojio Microsoft Imagine Cup i dobio 40.000kn

Iza projekta AuThink stoje studenti FESB-a i FER-a Ivan Pavičić, Marko Marinović, Luka Vidačak i Ivan Božić, a radi se o sustav za rehabilitaciju djece s autizmom pomoću softvera na tabletima.

Saša Fišter
sasa@zimo.co | 25.04.2013. / 14:40 komentari
AuThink, projekt za autističnu djecu osvojio Microsoft Imagine Cup i dobio 40.000kn

Iza projekta AuThink stoje studenti FESB-a i FER-a Ivan Pavičić, Marko Marinović, Luka Vidačak i Ivan Božić, a radi se o sustav za rehabilitaciju djece s autizmom pomoću softvera na tabletima.

tri vijesti o kojima se priča Mreže optičkih kablova iznad šume u Ukrajini Jesu mreže, ali nisu paukovi VIDEO Pogledajte nestvaran prizor na krošnjama ogromne šume u Ukrajini Pametni telefon, ilustracija Mali, ali značajna promjena Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku Nezadovoljstvo, ilustracija I Hrvati su počeli primati obavijesti Šok za korisnike Fejsa i Instagrama: Evo što ih čeka ako ne počnu plaćati pretplatu i ne žele dati podatke Meti

Sustav se već testira u splitskom Centru za autizam i ima potporu brojnih stručnjaka koji sastavljaju zadatke a koje djeca rješavaju kroz igru na tabletu. Roditelji zatim mogu prilagođavati pripremljene zadatke koji su relevantniji djetetovoj okolini. Na taj način djeca se bolje prilagođavaju radu u svojoj prirodnoj okolini i uče koristiti modernu tehnologiju kako bi se osamostalili.

AuThink projekt pobijedio je na ovogodišnjem MS Imagine Cupu i sada dobio nagradu od 40.000 kuna za prvo mjesto na MS Softver Startup Akademiji.

"S tim novcem osnovat ćemo tvrtku i krenut u daljnji razvoj našeg rješenja" — ističu dečki iza ovog projekta. Problem u cijeloj priči jest kako monetizirati projekt radi humanosti njega samoga, s obzirom da tvorci ovog sustava ne žele zarađivati na autističnoj djeci pa su tako uz pomoć tvrtke Profico iz Splita pronašli model kako će moći zarađivati.

"Prodaja licenci samim centrima za autizam ili pokušaji prodaje nadležnim državnim institucijama bila su logična stvar, ali kako bi napravili softverski startup s održivim razvojem, nedostajala je još jedna komponenta — skalabilnost" — kaže Matej Perak iz tvrtke Profico.

Zbog toga su dečki smislili poslovni model koji se bazira na licenciranju po broju autistične djece samo što za njih licence kupuju tvrtke u okviru svog društveno odgovornog poslovanja. Manji dio uloženih sredstava se ponovo investira u promociju tvrtki donatora na društvenim mrežama i newsletterima, dok ostatak ide u daljnji razvoj proizvoda.

Suci na Microsoftovom startup natjecanju uz kvalitetu proizvoda prepoznali su i održivost poslovnog modela u kojem svi dobivaju povrat — AuThink, roditelji, djeca, centri za autizam i stručna tijela, te tvrtke koje na ovaj način ulažu u novi vid marketinga i tako promoviraju svoje društveno odgovorno poslovanja ujedno čineći dobro.

Projekt ide i dalje te će predstavljati Hrvatsku na globalnom Imagine Cup natjecanju u Rusiji.

Vezane vijesti