Britanski startup tvrdi da može gradnjom malih nuklearnih reaktora riješiti velik problem u dijagnostici raka

Britanski znanstvenici pokreću nuklearnu revoluciju, koristeći fuziju za proizvodnju materijala za skeniranje raka koji spašavaju živote, s ciljem ukidanja ovisnosti o zastarjelim nuklearnim reaktorima i osiguravanjem neometane skrbi za pacijente.

Branimir Vorša | 27.02.2025. / 10:32 komentari
Dijagnostički pregled,ilustracija
Dijagnostički pregled,ilustracija (Foto: Getty Images)

Radioizotopi, ključni za skeniranje približno 300.000 pacijenata u Velikoj Britaniji godišnje, trenutno se dobavljaju iz europskih nuklearnih reaktora. Međutim, u listopadu 2024. godine su dva reaktora bila podvrgnuta planiranom održavanju, dok se na trećem pojavio kvar, što je dovelo do ozbiljnog nedostatka radioizotopa.

tri vijesti o kojima se priča Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora" Neobičan bljesak na Saturnu Znanstvenici se nadaju FOTO Je li djelatnik NASA-e i astronom amater prvi put dosad zabilježio neuhvatljivi događaj na Saturnu? Orka nudi hranu ljudima Nevjerojatno VIDEO Divlje orke snimljene u zapanjujućoj gesti prema ljudima

Otprilike 75% naših zaliha je izgubljeno, rekao je za BBC News dr. Stephen Harden s Kraljevskog koledža radiologa. Iako su hitni slučajevi bili prioriteti, tisuće rutinskih skeniranja bile su odgođene, naglašavajući ono što je dr. Harden opisao kao stari i krhki lanac opskrbe.

Novi pristup koji koristi nuklearnu fuziju

Postojeći nuklearni reaktori, od kojih su mnogi izgrađeni u 1960-ima i 1970-ima, bliže se povlačenju, a pet od šest svjetskih proizvođača radioizotopa trebalo bi se zatvoriti do 2030. godine. Tradicionalna rješenja uključuju skupu i dugotrajnu izgradnju reaktora, kao što je predloženo postrojenje vrijedno 484 milijuna eura u Sjevernom Walesu.

Astral Systems sa sjedištem u Bristolu, međutim, nudi alternativu. Njihova tehnologija koristi nuklearnu fuziju umjesto fisije, što omogućuje male proizvodne pogone. To je doista jak razlog za proizvodnju ovih radioizotopa u Velikoj Britaniji, rekao je dr. Harden.

Ta kompaktna postrojenja, koja pojedinačno koštaju oko 1,21 milijun eura, mogla bi se postaviti tik uz bolnice, prema dr. Tomu Wallace-Smithu, tehničkom direktoru spomenute tvrtke. Naglasio je da bi se time moglo eliminirati odgode koje su mučile proces liječenja raka.

Transformirajuća dijagnostika

Tri sata prije skeniranja pacijentima ubrizgavamo malu količinu radioaktivnosti. Ti radioizotopi čine vitalni dio dijagnostičkog procesa. Ovih dana ne bismo mogli raditi bez njih, ističe dr. Randeep Kulshrestha, radiolog iz bolnice Bristol Royal Infirmary. Dobivene slike ključne su za prepoznavanje širenja raka.

Uz inovaciju tvrtke Astral Systems, Velika Britanija bi uskoro mogla imati stabilnu domaću opskrbu, osiguravajući nesmetanu skrb za pacijente oboljele od raka.

Vezane vijesti