Iako je u Hrvatskoj cijepljenje protiv HPV-a, besplatno i dostupno svim mladima do 25. godine života, kao i onima koji imaju medicinske indikacije za to, procijepljenost i dalje nije zadovoljavajuća, poručili su stručnjaci na konferenciji na kojoj se raspravljalo upravo o HPV-u.
Cijepljenje protiv HPV-a, koji uzrokuje čak 6 vrsta raka trebalo bi biti u kalendaru obaveznog cijepljenja. Uz edukaciju i prevenciju, to je jedini način i alat kako smanjiti ove brojke oboljelih. Također mislim da bi cjepivo trebalo biti dostupno, uz irdinacije školske medicine, i u ordinacijama obitellskih liječnika, ginekološkim ordinacijama, kao i u bolnicama, poručio je izv. prof. dr. sc. Goran Vujić, dr. med., specijalist ginekologije i opstetricije, pročelnik Zavoda za ginekološku onkologiju Klinike za ženske bolesti i porode KBC-a Zagreb.
Na konferenciji su istaknute nejednakosti u procijepljenosti među županijama u Hrvatskoj.
Velik je nesrazmjer po županijama kada govorimo o procijepljenosti. Od kontinentalnog dijela Hrvatske koji bilježi i do 80% procijepljenosti do Dalmacije u kojoj je procijepljenost tek oko 30%. Također mislim da možda ima prostora da se poradi na još boljoj povezanosti i mogućnosti cijepljenja u školama. Jer, vidimo kako u županijama gdje se cijepi u školama, jer imaju te mogućnosti, procijepljenost vrlo visoka, rekla je prim.Tatjana Nemeth Blažić, dr. med., spec. epidemiologije, HZJZ.
Nedavno objavljeno izvješće o ekonomskom teretu HPV-a kojeg su proveli nizozemska Agencija za farmakoekonomiku Asc Academics i prof. Maarten J. Postma sa Sveučilišta Groningen pokazuje visok teret HPV-a i raka povezanih s HPV-om, poput raka vrata maternice.
Ukupni godišnji trošak liječenja bolesti povezanih s HPV-om u Hrvatskoj iznosi oko 10 miliuna eura. Prevencija HPV-a kao što su cijepljenje i program probira, osim što donosi značajnu korist za ljudske živote i društvo u cjelini, donosi i značajne ekonomske uštede.
Studije provedene u nekoliko europskih zemalja pokazuju da visoka stopa cijepljenja protiv humanog papiloma virusa (HPV) donosi značajne zdravstvene koristi. U zemljama poput Finske i Škotske, gdje je cijepljenje protiv HPV-a provedeno uspješno, zabilježen je snažan pad broja slučajeva invazivnog raka vrata maternice među mladim ženama. U ovim zemljama, nakon uvođenja cijepljenja, gotovo da nije bilo novih slučajeva raka vrata maternice u cijepljenoj populaciji. Jer, tko se ne bi cijepio protiv raka?, poručila je b, dr.med., spec. školske medicine,gl. tajnica Hrvatske Lige protiv raka.
Vrlo često, roditelji od svojih obiteljskih liječnika traže savjete i dodatne informacije oko prevencije HPV-a.
Mi kao liječnici obiteljske medicine, ali jednako tako i primarni pedijatri, trebamo isticati prednosti cijepljenja protiv HPV-a našim pacijentima na razumljiv način. Potrebna je edukacija roditelja, djece, ali i zdravstvenih djelatnika. Kao velika pomoć pri tomu bi dobro došle komunikacijske poruke putem društvenih mreža, ali i javnih servisa, posebno nacionalne televizije. Prema mojem iskustvu, veliki broj pacijenata nema pozitivan stav prema cijepljenju općenito, ali osjećaju strah od bolesti. Upravo zato je naša uloga prenijeti im relevantne informacije te će obiteljski liječnici ocijeniti na koji način primjereno dokinuti strah i dvojbe oko ovog oblika zaštite od bolesti, rekla je prim. dr. Ines Balint, zamjenica predsjednice Udruge za zdravstvenu pismenost.
Javno- zdravstvena i edukativna kampanja posljednjih 6 godina educira mlade i i njihove roditelje o prevenciji HPV-a. Diljem Hrvatske, mladi studenti medicine u sklopu ovog projekta održavaju edukativne radionice u osnovnim i srednjim školama. Od ove godine, u kampanji su aktivno uključili mlade do 25 godina, koji imaju pravo na besplatno cijepljenje.
Od ove godine projekt Budi mRAK fokusira se na mlade, nakon što smo prethodnih godina provodili kampanju Budi mRAK roditelj. Akcija cijepljenja koja će se održati 15. svibnja na 11 lokacija u Zagrebačkoj županiji nastavak je te nove faze kampanje, usmjerene upravo mladima. Naš je cilj educirati što veći broj mladih kako bi mogli donijeti informirane odluke i pravovremeno zaštititi svoje zdravlje, rekla je Petra Vita Kasović, nacionalna koordinatorica Budi mRAK projekta.
U Hrvatskoj se svaki dan jednoj ženi dijagnosticira rak vrata maternice, a svaki treći dan jedna žena umre. Rak vrata maternice treći je najčešći rak kod žena u dobi od 30 do 49 godina što pogađa cijelu obitelj, a posebno mlade obitelji u tom periodu života.
Puno je razloga zbog kojih žene svoju dijagnozu žele zadržati u privatnosti, ali stigma i sram kod žena su najčešći upravo kod ginekoloških dijagnoza. Taj teret dolazi iz okoline, s globalne društvene razine i zato ove žene češće kriju dijagnozu i ne izlaze u javnost sa svojim iskustvom kako ne bi doživjele neugodne komentare, a njihove priče su itekako bitne. Zato mi iz udruga moramo biti njihov glas. Rješenje je u pružanju podrške individualno ženama, smanjivanje stigme u društvu, dizanje razine zdravstvene pismenosti i izgradnja senzibilne zajednice koja ne osuđuje nego pruža podršku, poručila je Ljiljana Vukota iz Udruge Sve za nju.