EU bi se mogao naći u podređenoj situaciji u proizvodnji baterija

Europska unija mogla bi podbaciti u planovima koji bi joj trebali osigurati istaknuto mjesto u globalnoj proizvodnji baterija, upozorio je Europski revizorski sud (ECA).

Hina | 20.06.2023. / 12:01 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Plan je skicirala Europska komisija, a mogli bi ga osujetiti ograničeni pristup sirovinama, sve veći troškovi i snažna konkurencija, zaključili su revizori.

tri vijesti o kojima se priča Mreže optičkih kablova iznad šume u Ukrajini Jesu mreže, ali nisu paukovi VIDEO Pogledajte nestvaran prizor na krošnjama ogromne šume u Ukrajini Pametni telefon, ilustracija Mali, ali značajna promjena Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku Širenje stanica raka Radi se na novim lijekovima Otkriveno tajno oružje raka: Evo što tumorima daje energiju za širenje u tijelu

Povoljniji uvjeti proizvodnje mogli bi natjerati proizvođače da poslovanje prebace u druge zemlje, uključujući SAD, koji nudi ogromne poticaje za proizvodnju minerala i baterija, napominju u priopćenju objavljenom u ponedjeljak.

Slika nije dostupna Prema novim pravilima u EU-u, baterije će se moći prenamijeniti, preraditi ili reciklirati

EU uvelike ovisi o uvozu sirovina iz zemalja s kojima nije sklopio sporazume o slobodnoj trgovini, pa tako 87 posto litija dolazi iz Australije, a 68 posto kobalta iz Demokratske Republike Kongo.

EU ne smije u slučaju baterija završiti u ovisnoj poziciji u kakvoj se našao u slučaju prirodnog plina, rekla je glavna autorica izvješća Annemie Turtelboom.

Revizori upozoravaju i da Komisija nema pregled nad subvencijama u sektoru proizvodnje baterija, koje trenutačno iznose oko osam milijardi eura, priopćila je ECA.

Bude li domaća proizvodnja baterija rasla slabije no što se prognozira, EU će možda biti prisiljen na uvoz jer 2035. na snagu stupa zabrana prodaje novih vozila s motorima s unutarnjim izgaranjem.

Slika nije dostupna EK predlaže pravila za dugotrajnije i energetski učinkovitije mobitele i tablete

Značajan dio uvoza vjerojatno bi stizao iz Kine, koja trenutačno čini 76 posto globalnog proizvodnog kapaciteta.

Alternativno rješenje bila bi odgoda zabrane, napominje agencija dpa. 

Vezane vijesti