Seksualni partneri prenose svoje jedinstvene genitalne mikrobiome jedni drugima tijekom snošaja, što je otkriće koje bi moglo imati forenzičke implikacije u kriminalnim istragama vezanim za seksualne napade.
Brendan Chapman s australskog Sveučilišta Murdoch u Perthu i njegov tim analizirali su briseve 12 monogamnih, heteroseksualnih parova. Koristeći sekvenciranje RNK gena, identificirali su mikrobne potpise prije i nekoliko sati nakon spolnog odnosa. Sudionici su se suzdržavali od seksa između dva dana i dva tjedna prije testiranja.
Mikrobni potpisi i forenzički potencijal
Otkrili smo da su ti genetski potpisi iz ženskih bakterija vidljivi kod njihovih muških partnera i obrnuto, kaže Chapman, a prenosi New Scientist. On vjeruje da bi ta promjena u "seksomu", kako ga tim naziva, mogla pomoći forenzičkoj znanosti.
Razine prijenosa varirale su među parovima, a kondomi nisu u potpunosti spriječili razmjenu mikrobioma. Ključno ograničenje bila je značajna fluktuacija ženskog seksoma tijekom vremena.
Različiti mikrobiomi između spolova
Chapman objašnjava da, unatoč određenoj homogenizaciji u dugotrajnim parovima, muški i ženski mikrobiomi ostaju različiti.
Velika korist koju imamo s mikrobiomima penisa i vagine je ta što zbog velike razlike u ta dva okruženja, uočavamo vrlo različite vrste bakterija na svakom, pojašnjava.
Mnoge prenesene bakterije ne opstaju u suprotnom okruženju.
To je poput usporedbe kopnenih i morskih životinja – postoje neke koje žive isključivo na jednom ili drugom mjestu i uginule bi ako se uklone, ali i neke koje se rado kreću između njih i ustraju, dodaje Chapman.
Potencijal forenzičke primjene
Znanstvenici sada imaju za cilj utvrditi jedinstvenost seksoma.
Genetski profili bakterija mogli bi potvrditi ili se suprotstaviti tvrdnjama, ili svjedočanstvima o tome što se dogodilo u slučajevima navodnih seksualnih napada, kaže Dennis McNevin s australskog Tehnološkog sveučilišta u Sydneyu.