NASA-in svemirski teleskop James Webb (JWST) nastavlja transformirati naše razumijevanje svemira svojim izvanrednim mogućnostima snimanja slika. Najnovija takva slika protozvijezde HH30 nudi neviđenu jasnoću, nadovezujući se na početna opažanja NASA-inog veterana, Hubble svemirskog teleskopa.
Ta nedavno objavljena slika otkriva HH30 s nevjerojatnim detaljima, pokazujući protoplanetarni disk viđen bočno. Stožasti tok plina i prašine proteže se iz rubova, dok snažan mlaz probija svemirski prostor iz sredine. Sposobnost JWST-a da promatra infracrvene valne duljine omogućuje znanstvenicima da gledaju kroz guste oblake prašine i istražuju procese stvaranja zvijezda.
Lansiran 25. prosinca 2021. godine, JWST kruži oko Sunca u drugoj Lagrangeovoj točki, otprilike 1,5 milijuna kilometara udaljen od Zemlje. Njegovo zrcalo od 6,5 metara, obloženo zlatom o, i napredni instrumenti već su proizveli revolucionarne slike dalekih galaksija i egzoplanetarnih atmosfera.
HH30 se nalazi na udaljenosti oko 450 svjetlosnih godina od nas u zviježđu Bika, unutar tamnog oblaka LDN1551. U njegovom središtu nalazi se mlada zvijezda obavijena gustim diskom plina i prašine, što potiče njezino formiranje. Objekt je klasificiran kao Herbig-Haro maglica, formirana kada se brzi mlazovi ioniziranog plina iz novorođenih zvijezda sudare s okolnim međuzvjezdanim materijalom. Ti mlazovi stvaraju udarne valove, zagrijavaju okolni plin i uzrokuju njegovo sjajenje u vidljivom i infracrvenom svjetlu.
Kako bi proučavali HH30, astronomi su kombinirali podatke s JWST-a, Hubblea i zemaljskog opservatorija Atacama Large Milimeter Array (ALMA). JWST je pratio zrnca prašine veličine ispod milimetra, dok je ALMA otkrila zrnca milimetarske veličine koncentrirana unutar ravnine diska. To sugerira migraciju prašine, ključni proces u formiranju planeta.
Osim toga, astronomi su identificirali mlaz velike brzine koji izlazi iz središnjeg diska, zatvoren unutar šireg toka plina u obliku stošca na rubovima protoplanetarnog diska. Ta otkrića nude vrijedan uvid u mehanizme koji oblikuju egzoplanetarne sustave, ali i podrijetlo našeg Sunčevog sustava.
Izvor: Universe Today