FOTO Ovo je "Tama", novootkriveni sablasni grabežljivac koji vreba plijen 8 kilometara ispod površine mora

Sablasni predator pronađen na gotovo 8 kilometara duboko u oceanu, otkriva nove dubine bioraznolikosti u misterioznim podvodnim carstvima Zemlje.

Branimir Vorša | 12.12.2024. / 15:41

Amfipod "Tama"
Amfipod (Foto: whol.edu)

Oceanske brazde, neke duboke čak 11 kilometara, i dalje su među najmanje istraženim staništima na Zemlji. Unatoč njihovom mračnom okolišu pod visokim pritiskom, oni skrivaju jedinstvene oblike života koji otkrivaju uvide u jedne od najekstremnijih ekosustava na Zemlji. Nova studija otkrila je vrstu Dulcibella camanchaca, brzog, sablasnog grabežljivca koji živi duboko u brazdi Atacama blizu zapadne obale Južne Amerike.

Tyrannosaurus Rex Kralj dinosaura zapravo je bio još i veći, znanstvenici otkrivaju i koliko

D. camanchaca je amfipod, vrsta rakova tipično poznata po sakupljanju otpadaka. No, ova se vrsta ističe kao predatorski amfipod, a otkriven je na dubini od čak 7902 metra. Dulcibella camanchaca brzo je plivajući grabežljivac kojeg smo nazvali 'tama' na jeziku naroda s područja Anda kako bismo označili duboki, tamni ocean odakle potječe, kaže Johanna Weston iz Oceanografskog instituta Woods Hole (WHOI), američke neovisne organizacije za oceanska istraživanja i suvoditeljica istraživanja koje je objavljeno u časopisu Systematics and Biodiversity.

Vrlo okretan grabežljivac

Za razliku od svojih rođaka koji skupljaju otpatke po oceanskom dnu, D. camanchaca ima specijalizirane grabljivice, ili gnatopode, za lov na manje amfipode. S nešto manje od 4 centimetra dužine, više je nego dvostruko veći od svojih najbližih rođaka te pokazuje okretnost neuobičajenu za druge njemu srodne vrste.

Ime "camanchaca" prevodi se kao "tama", dok njezin rod, Dulcibella, crpi inspiraciju iz španjolskog romana Don Quijote iz 17. stoljeća. Blijeda boja amfipoda u skladu je s njegovim staništem u mračnim dubokim oceanskim brazdama.

Najuzbudljivije je da su DNK i morfološki podaci također ukazali na to da je ova vrsta novi rod, naglašavajući Brazdu Atacama kao endemsku žarišnu točku, napominje Weston. Studija naglašavaju ulogu brazdi ​​kao rezervoara neotkrivene bioraznolikosti.

Plod ekspedicije iz 2023. godine

Otkriće je proizašlo iz ekspedicije koja se dogodila 2023. godine i koja je bila dijelom čileanskog Integriranog sustava za promatranje dubokih oceana. Znanstvenici su koristili lender opremljen zamkama s mamcima za prikupljanje uzoraka. Kolaborativni napori i integrativni pristup ove studije potvrdili su Dulcibella camanchaca kao novu vrstu i naglašavaju tekuća otkrića bioraznolikosti u Brazdi Atacama, kaže Carolina González sa Sveučilišta Concepción, jedna od autorica istraživanja.

Sivi tuljan pljuje na orla štekavca FOTO Prvi put zabilježen čudesan incident između orla štekavca i sivog tuljana

Brazde poput Atacame, izolirani ogromnim morskim dnom, nalikuju otocima bioraznolikosti, ugošćujući vrste jedinstvene za svoje okoliše. Daljnja istraživanja obećavaju otkriti još tajni tih zagonetnih ekosustava. Ovo otkriće naglašava važnost kontinuiranog istraživanja dubokih oceana, osobito u čileanskom dvorištu, kaže na kraju González.

Izvor: Science Alert

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti