Googleovi dronovi "napadaju" i Europu! Hranu će dostavljati bespilotne letjelice

Nakon Australije, kompanija Wing počinje s testiranjem dostave dronovima i u Finskoj, a na početku će se dostavljati stvari poput lijekova, hrane, kućnih potrepština itd.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 06.12.2018. / 08:20 komentari
Dron za dostavu (Foto: Wing) (Foto: Wing)

Jeff Bezos odavno je najavio da je budućnost dostave u bespilotnim letjelicama, a iako je vrijeme u kojem će nam dronovi zujati iznad glava i donositi pizze prije nogometnih utakmica daleko ispred nas, velike tehnološke kompanije ipak rade velike korake prema tom cilju. Jedna od kompanija koja razvija bespilotne dostavne letjelice jest Alphabet, krovna kompanija koja, među inim, uključuje Google i – Wing.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Digitalni inovacijski inkubator otvorio vrata umjetnoj inteligenciji Pokrovitelj Digitalni inovacijski inkubator powered by Hrvatski Telekom Digitalni inovacijski inkubator otvorio vrata umjetnoj inteligenciji i pomaknuo granice kreativnosti

Wing već neko vrijeme uspješno testira dostavu dronovima u Australiji, u kojoj su zabilježili više od 55 tisuća dostava lijekova, kave i drugih kućnih potrepština. Nakon Australije, Wing namjerava s testiranjem dostave dronovima početi i u Europi, a prva zemlja u kojoj će bespilotne letjelice donositi namirnice bit će Finska.

Testiranje je najavljeno za proljeće sljedeće godine, a Finska je odabrana kao zemlja u kojoj su ljudi otvorni prema testiranju i korištenju novih tehnologija. Iz Winga su pozvali Fince da im pošalju prijedloge stvari koje bi voljeli vidjeti dostavljene dronom na kućni prag – dostava će se naručivati preko mobilne aplikacije te će tijekom testnog perioda biti u potpunosti besplatna.

Ako se takav način dostave pokaže učinkovitim, u budućnosti bi se veći broj stvari mogao dostavljati zračnim putem, no jasno je da pred Wingom i Amazon Prime Airom stoje veliki i brojni izazovi. Prvenstveno, riječ je o sigurnosti – uvijek postoji mogućnost pada drona ili predmeta koje nose na zemlju i ozljeđivanja, odnosno čak usmrćivanja ljudi. Također, tko može garantirati da netko neće "skinuti" dron i uzeti predmet dostave, što je s autonomijom baterije i dr.

Na dio tih pitanja odgovor bi trebala dati i testiranja poput ovog u Finskoj te će biti zanimljivo vidjeti kako će bespilotna zračna dostava Wingsa izgledati i u praksi.

Izvor: 9to5Google
 

Vezane vijesti