Iščeznuo im pred očima: Astronomi izgubili egzoplanet koji zapravo nikad nije ni postojao

Astronomi vjeruju da jedan od prvih pronađenih egzoplaneta zapravo to nije, odnosno da i ne postoji.

Branimir Vorša | 21.04.2020. / 09:45 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

NASA-in teleskop Hubble snimio je, čini se, oblak prašine koji su astronomi interpretirali kao planet. Hubble je snimku napravio još 2004. godine, a riječ je bila o objektu udaljenom 25 svjetlosnih godina od Zemlje.

tri vijesti o kojima se priča Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha" Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo

Godine 2006. astronomi su nakon proučavanja prikupljenih podataka iz Hubblea zaključili da je možda riječ o egzoplanetu, što je i službeno objavljeno 2008. godine, kad je objavljeno njegovo otkriće i kad je dobio naziv Fomalhaut b.

Ono što je Hubble zapravo snimio, sad se pokazalo, vjerojatno je oblak prašine nakon sudara dva ledena tijela u svemiru. Drugim riječima, teleskop je gledao u pravu točku u pravo vrijeme da zabilježi posljedice tog svemirskog sudara, a ne sam udar.

Ti su sudari ekstremno rijetki pa je zapravo riječ o važnom događaju, koji smo zapravo uspjeli uhvatiti. VJerujemo da smo bili na pravo mjestu u pravo vrijeme da bismo svjedočili tako neuobičajenom događaju, rekao je Andras Gaspar, autor studije i pomoćni astronom Opservatorija Steward Sveučilišta u Arizoni.

Bio je jedan od prvih zabilježenih egzoplaneta, a sada je samo oblak prašine. Astronomi su imali sumnje oko toga da je riječ o egzoplanetu još od trenutka kad su interpretirani podaci, jer je teleskop zabilježio prisutnost (nepostojećeg) planeta u čovjeku vidljivom svjetlosnom spektru, što je neuobičajeno za otkrića egzoplaneta.

Isto tako, nije zabilježen niti toplinski signal egzoplaneta, a ti planeti, posebice oni mlađi, zrače toplinom koja je vidljiva u infracrvenom spektru. Astronomi su to pripisali prstenu prašine oko tog nepostojećeg planeta.

Godine 2014. Hubble je zavirio u isti kutak našeg međuzvjezdanog susjedstva i otkrio da planeta jednostavno više nema, da je iščeznuo,  a svake godine prije toga promatranja bi pokazala da je signal sve slabiji i slabiji.

Astronomi su otkrili prema modelu koji su napravili i da će se sličan sudar u Fomalhaut sustavu dogoditi za 200.000 godina, što samo pokazuje koliku su sreću imali što su zabilježili posljedice sudara 2004. godine.

Izvor: CNN

Vezane vijesti