S pametnim telefonima spavamo, ali i idemo na toalet

Čak 11 posto ispitanih "spava" sa svojim pametnim telefonom, a trećina ih nosi i na toalet.

Martina Čizmić | 05.02.2018. / 14:25 komentari
Ovisnost o pametnom telefonu (Foto: Thinkstock) (Foto: Thinkstock)

Koliko god se mi zavaravali i govorili kako nismo ovisni o svojim pametnim telefonima, činjenica je da ih gotovo ne ispuštamo iz ruku. S njima često idemo i u krevet.

tri vijesti o kojima se priča Žena spava u kravetu, ilustracija Za sve koji žive u gradovima Spavajte u mraku, zaštitite srce: Znanstvenici upozoravaju na skrivenu prijetnju Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati

Stoga nas ne bi trebao iznenaditi rezultat istraživanja koje je proveo Huawei u suradnji s agencijom Ipsos, a koji je pokazao kako čak 66 posto ispitanika iz Hrvatske prije odlaska na spavanje šalje elektroničku poštu, provjerava poruke i pregledava društvene mreže, a 53 posto njih to čini nakon što ustane. To je jedan od razloga zašto čak 53 posto ispitanika u krevet nosi i mobitel, a 11 posto ih drži ispod jastuka dok spavaju.

Istraživanje pod nazivom „Pametni (telefonski) odnosi“ provedeno je kako bi se analizirao prosječni korisnik i njegov odnos s pametnim telefonom. Istraživanje je pokazalo da 32 posto stanovnika Hrvatske provjerava svoj pametni telefon desetak puta u satu, a neki čak i više. Pritom uređaje najčešće koriste za pretraživanje informacija, zabavu, društvene mreže, čitanje novosti, navigaciju te kupovinu i plaćanja. Istraživanje tako pokazuje koliko smo zapravo povezani sa svojim pametnim telefonima.

Tipičan stanovnik Hrvatske treba pametni telefon za slanje tekstualnih poruka (94 posto), snimanje fotografija (91 posto) i za pristup društvenim mrežama (85 posto). Istraživanje je također pokazalo da 61 posto ispitanika priznaje da svoj pametni telefon u prosjeku imaju uz sebe više od 13 sati dnevno. Štoviše, 27 posto ispitanika 3 do 4 sata dnevno aktivno koristi pametne telefone.

Iako nije iznenađujuće da većina korisnika provodi vrijeme koristeći pametni telefon dok putuju na posao i s posla, istraživanje otkriva da 33 posto Hrvata i Hrvatica nose svoje pametne telefone čak i u toalet, 28 posto u kupaonicu, 49 posto u kuhinju i 30 posto u dječje sobe.

Iz istraživanja se može zaključiti da bi se u današnje vrijeme većina osjećala izgubljeno bez pametnih telefona.

Ovisnost o pametnim telefonima tolika je da ih se provjerava barem nekoliko puta u satu. Telefoni su bez sumnje prvo što ljudi ujutro provjeravaju, a također i zadnje. U međuvremenu, korisnicima mobiteli služe za pretraživanje interneta, čitanje elektroničke pošte te za uspostavu poziva i slanje tekstualnih poruka.

Ne iznenađuje da će čak 98 posto stanovnika Hrvatske sa sobom ponijeti pametni telefon pri izlasku iz doma. S druge strane, pomalo je neočekivano je da će se svega 43 posto ispitanika vratiti po mobitel ako ga zaborave, a pri tome i svjesno zakasniti na posao.

Vezane vijesti