Jedva držite oči otvorene i stalno ste umorni? Pročitajte što može biti uzrok i kako si pomoći

Ako umor traje više od šest mjeseci bez očitog uzroka, vrijeme je da razgovarate sa svojim liječnikom.

Martina Čizmić | 28.03.2025. / 08:54

Umor (Foto: Getty Images)

Svi smo imali faze kad smo se osjećali umorno unatoč noćnom odmoru i tijeko radnog dana razmišljali o tome kako bi nam odgovarao kratki drijemež. No, kad takav osjećaj postane svakodnevna pojava, jasno je da nešto nije u redu. 

Pitate li ljude oko sebe, osjećaju li se umorno, vjerojatno će većina odgovoriti potvrdno. Gotovo da se čini kako je umor postao neizostavan dio modernog života. No, to ne mora biti tako. 

Dr. Katelynn Sheaffer, liječnica obiteljske medicine u ambulantnom centru Penn State Health Duncannon, ističe kako postoje tri glavne kategorije razloga za umor - stil života i stres, prehrane te zdravstveni razlozi.

Prema dr. Sheaffer, ubrzani tempo modernog života može dovesti do kroničnog stresa i iscrpljenosti. Pogotovo kod žena koje su i majke i zaposlene te daju prednost tuđim potrebama ispred vlastitih. 

Ono što ću reći pacijentima je: 'Kada ste se zadnji put sjetili da niste umorni?' A roditelj bi mogao reći: 'Prije nego što sam dobio kćer ili sina' ili 'Kad sam prespavao noć.' A ja ću reći, 'Pogledajmo to i vidimo kako još uvijek možeš ispuniti svoje obveze kao roditelj, a da pritom nađeš vremena za spavanje', objašnjava Sheaffer.

Kako bi izišli iz tog začaranog kruga, dr. Sheaffer predlaže neke promjene u načinu života. Prije svega, redovito uzimanje "pauze".

Umorni muškarac, ilustracija Kako smanjiti umor na poslu? Novo istraživanje sugerira ove dvije ključne promjene u poslovnoj rutini

Proučavali smo medicinske sestre koje su uzele svoje plaćeno slobodno vrijeme u odnosu na one koje nisu, rekla je Sheaffer. One koje su uzele slobodno vrijeme imale su manju vjerojatnost da će imati bolesti srca, srčani udar, moždani udar i depresiju.

Osim toga, važno je postaviti granice između radnog vremena i osobnog vremena. Dr. Scheaffer ističe i kako je ključno voditi brigu o sebi. 

Neka to bude prioritet, a ne samo luksuz, naglašava.

Jedna od ključnih stvari za uklanjanje umora je dobra higijena spavanja. Iako možda mislimo da je spavanje jednostavna aktivnost, možemo učiniti mnogo kako bismo se tijekom spavanja zaista i odmorili. 

Pridržavajte se dosljednog rasporeda spavanja. Pravilno odredite vrijeme obroka. Večera bi trebala biti više od dva sata prije ležanja kako bi se spriječio refluks. Ograničite unos tekućine prije spavanja. To pomaže u sprječavanju buđenja noću radi korištenja kupaonice. I na kraju, pazite kako se hranite. Loše prehrambene navike i nedostatak vitamina mogu se maskirati kao opći umor, ističe Sheaffer.

Pojašnjava kako mnogi osjete umor nakon ručka, zato što je njihov obrok bio bogat ugljikohidratima, a to je uzrokovalo nagli rast i pad šećera u krvi. Osim toga, loša prehrana može uzrokovati nedostatak vitamina D i B12 u tijelu, što također može dovesti do osjećaja umora. 

Zato dr. Sheaffer savjetuje prehranu cjelovitim žitaricama poput kvinoje, ječma ili cjelovite pšenice, a izbjegavanje bijelog kruha ili bijele riže. Također, trebalo bi izbjegavati hranu bogatu prerađenim šećerom, pogotovo prije spavanja. Tijekom dana nužno je popiti dvije litre vode. Ako vam je to teško, stavite si podsjetnik na mobitel i svakih 15-ak minuta popijte nekoliko gutljaja. 

Sjedilački način života također može pridonijeti niskoj razini energije, pa je dosljedno vježbanje, svakog dana, čak i samo nekoliko minuta žustrog hoda, ključno za podizanje razine energije.

A ako unatoč svemu ovome i dalje osjećate umor, dr. Sheaffer savjetuje da porazgovarate s liječnikom. Nedostatak vitamina može utjecati na umor, a utvrđuje se jednostavnom krvnom pretragom.

Veliki krivac za kronični umor mogu biti i nedijagnosticirani poremećaji spavanja.

Apneja za vrijeme spavanja je nedovoljno dijagnosticirana. I nisu pogođeni samo muškarci s prekomjernom tjelesnom težinom. Sve češće to vidimo u svim populacijama, upozorava dr. Sheaffer.

Ako sumnjate da biste mogli imati problema s apnejom, liječnik vas može uputiti specijalistu koji će provesti pretrage, poput studije spavanja, ne bi li se utvrdilo je li zaista u tome problem. 

Hormonski poremećaj u menopauzi još je jedan čest uzrok umora, ali dr. Sheaffer kaže da se žene ne moraju nužno nositi s tim sljedećih pet do deset godina svog života.

Postoje tretmani koji mogu pomoći privremeno ili dugoročno, a vrlo su slični onima koje koristimo za anksioznost, prvenstveno SSRI lijekovi, ističe, ali i dodaje kako bi se oko toga žene trebale konzultirati sa svojim liječnikom. 

Ako umor traje više od šest mjeseci bez očitog uzroka, vrijeme je da razgovarate sa svojim liječnikom. Biti umoran cijelo vrijeme nije benigno. Može utjecati na vaše mentalno zdravlje, seksualno zdravlje i ukupnu kvalitetu života, upozorava dr. Sheaffer. 

Izvor: PennState

Vezane vijesti

Još vijesti