Dobro je poznato da ljudi imaju sve kraći period tijekom kojeg mogu održati fokus i pažnju. Pri tome govorimo prvenstveno o mlađim generacijama koje su odrastale uz pametne telefone i aplikacije poput Instagrama, Snapa i TikToka.
I iako oni većinu informacija dobivaju putem društvenih mreža, povremeno se pojavi potreba da nešto i pročitaju na internetu. S razvoje alata umjetne inteligencije i virtualnih asistenata, dovoljno je da postave pitanje i dobit će sažeti odgovor. O tome koliko će taj odgovor biti točan, nećemo trenutno raspravljati.
Međutim, jedan je programer iskoristio alat umjetne inteligencije kako bi spojio "moderan način konzumacije informacija" i postojeće informacije na internetu. I tako je nastao WikiTok.
Radi se o svojevrsnoj "tiktokizaciji poznate internetske enciklopedije WIkipedije". Programer Isaac Gemal upotrijebio je alat Claude AI kompanije Anthropic i kreirao web aplikaciju koja sadržaj s Wikipedije prezentira u TikTok stilu.
Umjesto vertikalno postavljenih videa, korisnicima se na ekranu pojavljuju nasumični članci s Wikipedije koje mogu kliknuti i pročitati.
Kako je sam objavio na platformi X, za stvaranje ove web aplikacije trealo mu je samo 90 minuta i AI alati Claude i Cursor. Iako je od objave dodatno dorađivao kod, on je u načelu isti kao kad ga je prvi put objavio. U međuvremenu je izvorni kod objavio na servisu GitHub, što znači da je dostupan svima i svi ga mogu dodatno dorađivati.
Istaknuo je kako je web aplikacija nastala kao svojevrsna borba protiv algoritama koji korisnike potiču da skrolaju bez prestanka. Ovako, ako i skrolaju mogu nešto naučiti.
WikiTok trenutno podržava 14 jezika, a moguće ga je koristiti putem internetskog preglednika na računalu ili pametnom telefonu.
Stoga, ako se ne želite odvojiti od svog pametnog telefona, a istovremeno ne želite "visiti" na društvenim mrežama, ovo može biti zabavan i edukativan način da provedete koju minutu u danu.