Kakvi biljezi? U Britaniji se državi plaća mobilnim telefonom

Usluga je zasad u testnoj fazi, no očekuje se da će uskoro biti proširena na još vladinih "usluga", ali i na "usluge" policije, zdravstva i lokalne vlasti.

Martina Čizmić | 06.05.2019. / 15:19 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Britanska vlada poznata je po tome da svojim građanima nudi cijeli niz digitaliziranih usluga. Od predavanja cijelog niza zahtjeva i plaćanja taksi preko interneta do ispunjavanja različitih obrazaca i izvještaja.

tri vijesti o kojima se priča Žena spava u kravetu, ilustracija Za sve koji žive u gradovima Spavajte u mraku, zaštitite srce: Znanstvenici upozoravaju na skrivenu prijetnju Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca

No sad su otišli i korak dalje u "olakšavanju" plaćanja – uveli su podršku za Apple Pay i Google Pay. Tako je sad moguće platiti nekoliko usluga vezanih uz putovanja pomoću pametnih telefona.

Usluga je zasad u testnoj fazi, no očekuje se da će uskoro biti proširena na još vladinih "usluga", ali i na "usluge" policije, zdravstva i lokalne vlasti.

Iz britanske vlade ističu kako im je glavni motiv za uvođenje ovakvog plaćanja putem mobilnih telefona bilo olakšavanje plaćanja.

Ovako građani više neće morati upisivati broj kreditne ili debitne kartice u sustav, što će plaćanje učiniti jednostavnijim i sigurnijim, a što će korisnicima olakšati cijelo iskustvo, poručuju iz britanske vlade.

I dok se u Hrvatskoj tek najavljuje ukidanje omraženih biljega i plaćanje preko internetskog bankarstva, u Britaniji su nekoliko (velikih) koraka ispred nas.

 

Vezane vijesti