Kibernetička sigurnost postala je neizostavan dio kako poslovnog tako privatnog života. Posljednjih godina primjetan je porast kibernetičkih napada u cijelom svijetu, a neke su države posebno na udaru kibernetičkih kriminalaca iza kojih stoje druge države. S druge strane, umjetna inteligencija omogućila je kibernetičkim kriminalcima još sofisticiranije i teže prepoznatljive napade, zbog kojih su ugroženi i obični građani, ali i cijele kompanije i organizacije.
Prema podacima tvrtke za kibernetičku sigurnost u oblaku, Kloudle, koje je objavio Euronews, neke su zemlje u Europi u puno većem riziku od drugih. Njihovo istraživanje pokazalo je kako su najugroženije Bosna i Hercegovina, Srbija te Albanija. Barem kad se radi o kibernetičkoj sigurnosti u oblaku.
Naime, prema njihovim podacima, upravo je u tim zemljama zabilježeno najviše sigurnosnih proboja u oblaku u posljednjih dvadeset godina. Slijede Velika Britanija, Irska, Nizozemska, Latvija, Sjeverna Makedonija, Italija i Poljska.
Kloudle u svom izvještaju naglašava kako je tijekom tog vremena Bosna i Hercegovina zabilježila gotovo devet milijuna upada u sustave koji se nalaze u oblaku, što znači da je njen rizik od kibernetičkog napada visokih 71 posto (gleda se broj napada u odnosu na veličinu zemlje, op.ur.). Dodaju i kako ima najniži razultat kad je u pitanju spremnost za obranu od kibernetičkog napada.
Ranjivosti koje su pronađene u zemljama kao što je Bosna i Hercegovina i Srbija naglašavaju kritični raskorak u infrastrukturi odgovornoj za kibernetičku sigurnost, a kojom se treba pozabaviti odmah, ističe direktor Kloudlea Akash Mahajan.
Moramo u prvi plan staviti edukaciju o kibernetičkoj sigurnosti i uvesti snažnu zaštitu podataka jer se sve više oslajamo upravo na tehnologije pohrane u oblaku, dodao je.