Najnoviji NASA-in lovac na udaljene planete, Transiting Exoplanet Survey Satelite ili TESS, u pogonu je samo nekoliko mjeseci i već je "uhvatio" nove, do sad, neotkrivene planete.
Iako otkriće još nije službeno predstavljeno, a znamo da se NASA voli pohvaliti takvim stvarima, preliminarni pisani rad otkriva kako je TESS već otkrio prvi planet - super Zemlju koja se nalazi u orbiti oko zvijezde Pi Mensaea udaljene gotovo 60 svjetlosnih godina od Zemlje.
Iz NASA-e su na službenom Twitteru potvrdili da su pronašli super Zemlju, ali i dodali kako će trebati još istraživati ne bi li otkriće bilo i znanstveno potvrđeno.
Ukoliko daljnja istraživanja potvrde postojanje nove super Zemlje, koju su znanstvenici službeno nazvali "Pi Men c", to će biti prvo TESS-ovo otkriće.
No, to nije sve. TESS je otkrio još jedan planet u Pi Mensaeovoj orbiti. Planet nazvan "Pi Men b" otprilike je 10 puta veći od Jupitera.
Snimka svemira kroz TESS-ove oči (Foto: NASA/MIT/TESS) (Foto: NASA/MIT/TESS)
U drugom preliminarnom radu, navodi se i kako je TESS možda već locirao "zvijezdu patuljka" koja je nešto bliža Zemlji od Pi Mensae. Ono što je posebno kod patuljka "M LHS 3844" je činjenica da obiđe zvijezdu u čijoj se orbiti nalazi za samo 11 sati.
Kao i u slučaju prethodnih planeta, postojanje patuljka treba još istražiti.
Iako je otkriće novih planeta i zvijezda od velike važnosti za astronome i znanost općenito, činjenica da je TESS to uspjelo u samo nekoliko mjeseci zaista je impresivna.
Naime, TESS je lansiran u travnju i to pomoću SpaceX-ove rakete Falcon, a službeno je počeo pretraživati nebo u srpnju.
Znanstvenicima u analizi fotografija i snimaka koje TESS napravi pomaže i TESS sustav uzbunjivanja koji, što je još impresivnije, još nije služben pušten u pogon. Što li će tek otkriti nakon siječnja 2019 kad počne funkcionirati u potpunosti, možemo samo nestrpljivo iščekivati.
Izvor: Cnet