Njemački znanstvenici pronašli potencijalno spasonosnu strategiju za preživljavanje udara groma

Puštanje da vam glava pokisne tijekom grmljavinske oluje može povećati izglede za preživljavanje do 90%, pokazalo je istraživanje njemačkih znanstvenika.

Branimir Vorša | 18.02.2024. / 10:53

Repliciranje udara groma na lažnim ljudskim glavama
Repliciranje udara groma na lažnim ljudskim glavama (Foto: tu-ilmenau.de)

U revolucionarnoj novoj studiji, znanstvenici s Tehnološkog sveučilišta Ilmenau u Njemačkoj otkrili su potencijalno spasonosnu strategiju za preživljavanje udara groma. Provodeći eksperimente na umjetnim ljudskim glavama, inženjer René Machts i njegov tim otkrili su da namakanje glave u kišnici može povećati vaše šanse za preživljavanje do 90 posto tijekom oluje s grmljavinom.

Znanstvenici su konstruirali lažne ljudske glave dizajnirane da repliciraju svojstva električne vodljivosti pravih ljudskih glava. Jednu su glavu držali suhom, a drugu prskali umjetnom kišnicom. Zatim su obje glave podvrgnute snažnoj električnoj struji. Iznenađujuće, mokra glava pokazuje manje i manje ozbiljne ozljede nego suha koža, što sugerira da bi koža mokra od kiše mogla ponuditi bolju zaštitu od udara groma od suhe kože.

Udari groma mogu izazvati struju veću od 200 kiloampera, što predstavlja značajnu prijetnju ljudskom životu. Prethodne studije ukazivale su na potencijalni zaštitni učinak vode, s mokrim životinjama koje češće preživljavaju udare groma od suhih. Međutim, eksperimentalne studije do sada nisu istraživale utjecaj mokre ljudske kože.

Slika nije dostupna Kako se zaštititi od udara groma kad vas oluja zatekne na otvorenome: Evo što učiniti ako do udara ipak dođe

Grmljavinsko nevrijeme, ilustracija Znanstvenici poput Zeusa: Otkrili su novi način kako upravljati munjama

Znanstvenici su izmjerili struje koje prolaze kroz i preko površine glava, otkrivajući da se površinski bljesak dogodio bez obzira na to je li glava mokra ili suha. Međutim, za mokru glavu, značajno manje struje je ušlo u moždanu šupljinu - 32,5 posto manje nego za suhu glavu. To smanjenje trenutne izloženosti mozgu, u kombinaciji s manje fizičkih ozljeda, moglo bi poboljšati izglede mokre osobe za preživljavanje za 70 do 90 posto.

Iako je krajnji cilj potpuno izbjegavanje udara groma, studija sugerira da bi namakanje kišom tijekom oluje, ako nema dostupnog skloništa, moglo značajno povećati šanse za preživljavanje. Rezultati navedee studije, objavljeni u časopisu Scientific Reports, stoga pružaju praktične dokaze koji podupiru teoretsku ideju da koža mokra od kiše doista može pružiti bolju zaštitu od udara groma u usporedbi sa suhom kožom.

Izvor: Science Alert
 

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti