Mnogima je ChatGPT postao nezaobilazan alat u svakodnevnom poslovanju, a dok mnogi koriste besplatnu verziju ovog AI chatbota, dio njih plaća mjesečnu pretplatu kako bi imao više mogućnosti i neke dodatne benefite. Ta pretplata trenutačno iznosi 20 dolara, što nije jeftino (kada npr. usporedimo s klasičnim mjesečnim pretplatama koje korisnici danas plaćaju poput Netflixa, Spotifya i slično), no čini se kako bi u budućnosti korisnici mogli žaliti za vremenima kada su pristup ChatGPT-u plaćali samo tih 20 dolara mjesečno.
Naime, prema informacijama koje kruže mrežom, u OpenAI-u razmišljaju o značajnom povećanju pretplate za pristup naprednoj verziji njihova AI alata, a spominju se nevjerojatne cifre od čak 2 tisuće dolara. Nije poznato o kakvoj je vrsti pretplate riječ (čini se nemogućim da toliko iznosi mjesečna pretplata) - možda je riječ o godišnjoj pretplati ili nekom novom pretplatničkom paketu.
Među inim, spominje se kako bi ta cijena mogla biti vezana uz potpuno nove i snažnije AI modele koji se trenutačno razvijaju, a napravljeni su za rješavanje još kompleksnijih zadataka zaključivanja, kakve nisu sposobni izvršavati postojeći modeli. O jednom od tih modela kodnog imena Strawberry bilo je govora prije nekoliko mjeseci. Kako je riječ o projektu koji se razvija u velikoj tajnosti, o njemu se nije pojavilo previše informacija u javnosti, no prema onome što je poznato (zahvaljujući anonimnim izvorima iz same tvrtke), Strawberry ne bi trebao samo davati odgovore na korisničke upite, već bi trebao biti sposoban i za tzv. “duboko istraživanje”. Ovaj bi model tako mogao rješavati probleme poput nekakvih zamršenih matematičkih jednadžbi kakve sada mogu rješavati samo ljudi.
Kako bi se omogućilo takvo duboko istraživanje, OpenAI planira koristiti nove tehnike nakon treniranja umjetne inteligencije, zahvaljujući kojima bi se, koristeći podatke iz stvarnog svijeta, ali i povratne informacije ljudi, taj model mogao sam poboljšati. Službeno predstavljanje modela Strawberry očekujemo već tijekom jeseni, a onda bi mogli saznati i više informacija ne samo o njegovim mogućnostima, već i o cijeni po kojoj će biti dostupan korisnicima.
Razvoj naprednih AI modela iznimno je skup zbog velikog korištenja računalnih resursa potrebnih za treniranje i održavanje AI sustava. Prema nekim predviđanjima, OpenAI dnevno troši čak oko 700 tisuća dolara za pokretanje ChatGPT-a, a kako modeli budu kompleksniji i kako ih bude koristilo sve više ljudi, ti bi troškovi mogli rasti i dalje.
ChatGPT trenutačno ima oko 200 milijuna tjednih korisnika i više od milijun poslovnih pretplatnika, no usprkos tome kompanija bi mogla završiti godinu s minusom od čak 5 milijardi dolara pa je jasno zašto razmišljaju o povećanju pretplate za svoje modele.
Izvor: TechSpot