Zvuk je više od nečega što čujemo, jer također može utjecati na našu biologiju na staničnoj razini. Znanstvenici sa Sveučilišta Kyoto u Japanu istražili su kako zvučni valovi mogu izravno utjecati na aktivnost živih stanica.
tri vijesti o kojima se priča


Navedeni znanstveni tim je osmislio prilagođenu postavu za izlaganje kultiviranih stanica akustičnoj stimulaciji. Postavili su pretvarač vibracija naopako, pričvrstili ga na dijafragmu ispod posude za kulturu stanica i isporučili zvuk preko digitalnog audio playera kroz pojačalo. To je omogućilo prijenos zvučnog tlaka unutar fiziološkog raspona u kultivirane stanice.
Uočen učinak zvuka na stanice
Znanstvenici su zatim primijenili RNK-sekvenciranje, mikroskopiju i druge tehnike za procjenu staničnih odgovora. Promatrali su mjerljive učinke zvučnih frekvencija, uključujući promijenjenu ekspresiju gena i promjene u ponašanju stanica.
Osobito značajan ishod bilo je suzbijanje diferencijacije adipocita, odnosno transformacije stanica prekursora u masne stanice. Istraživači su također otkrili da zvuk modulira staničnu adheziju i identificirali su približno 190 gena koji se čine osjetljivima na izlaganje zvuku.
Implikacije za uporabu u zdravstvu
Budući da je zvuk nematerijalan, akustična stimulacija je alat koji je neinvazivan, siguran i trenutan, a vjerojatno će koristiti medicini i zdravstvu, objasnio je Masahiro Kumeta, voditelj istraživanja koje je objavljeno u časopisu Communications Biology.
Rezultati istraživanja isto tako dovode u pitanje tradicionalne pretpostavke da se zvuk percipira samo putem organa poput mozga, otkrivajući zapravo da već i same stanice mogu reagirati na zvuk.
Izvor: EurekAlert