Novi ured Centra za sigurniji internet, treći po redu, otvoren je u Splitu i simbolizira širenje aktivnosti Centra u južnu Hrvatsku te dodatni iskorak prema osiguravanju bolje dostupnosti usluga djeci, roditeljima i stručnjacima, osobito u ruralnim i otočnim područjima.
U sklopu Centra za sigurniji internet provodit će se edukacija djece, roditelja i stručnjaka o sigurnom korištenju interneta, prevencija nasilja nad i među djecom, uz terenski rad i posjete školama te savjetovalište za žrtve nasilja te maloljetne počinitelje kaznenih i prekršajnih djela.
Inače svoje urede imaju u Osijeku i Zagrebu koji su otvorili uz podršku A1 Hrvatska, ali djeluju u cijeloj Hrvatskoj.
Važnu ulogu u ovom procesu imala je Splitsko-dalmatinska županija, čiji je poziv omogućio otvaranje ureda. Zahvaljujući ugovoru s Županijom, zaposlene su dvije nove stručne osobe, socijalna pedagoginja Danijela Perić Krstulović i pedagoginja Ljiljana Čulić, koje će voditi aktivnosti Centra u Splitu. S radom su počele već ljetos pohađajući interne edukacije i osmišljavajući edukacije za stručnjake.
Voditelj Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, Tomislav Ramljak, istaknuo je važnost terenskog rada, osobito u školama na otocima i u ruralnim područjima, gdje su ovakve usluge često nedostupne.
Otvaranjem Centra za sigurniji internet u Splitu proširujemo našu misiju i dodatno doprinosimo zaštiti djece u digitalnom svijetu. Posebno zahvaljujemo Splitsko-dalmatinskoj županiji i županu Blaženku Bobanu, Igoru Stanišiću i Toniju Jurišiću Sokiću na podršci i prepoznavanju značaja ovog projekta, izjavio je Ramljak. Ovaj novi ured predstavlja važan korak u jačanju mreže podrške i edukacije o sigurnosti djece u digitalnom dobu, dok Centar za nestalu i zlostavljanu djecu nastavlja svoj dugogodišnji rad u zaštiti djece diljem Hrvatske.
Dosadašnje iskustvo rada u Centru za sigurniji Internet – ured Split izuzetno je dinamično jer obuhvaća širok raspon aktivnosti i poslova. Osim toga, poseban izazov predstavlja činjenica kako naše usluge pokrivaju cijelo područje Splitsko dalmatinske županije koja spada u prostorno najveću županiju Republike Hrvatske, kaže Perić Krstulović ističući da se za pomoć najčešće obraćaju stručnjaci iz osnovnih škola.
Sve češće primjećujemo da se i sami učitelji zanimaju za edukaciju o digitalnoj sigurnosti, jer shvaćaju važnost ovih tema u svakodnevnom životu učenika. Kada se pojave novi trendovi u digitalnom okruženju ili se u medijima raspravlja o određenim online opasnostima, dolazi do povećanja broja upita i prijava. To pokazuje da su škole i stručnjaci iz obrazovnog sustava sve svjesniji problema, a njihovo zanimanje za dodatnu edukaciju i podršku dodatno potiče razvoj preventivnih programa u području digitalne sigurnosti, pojasnila je, a Čulić ističe kako roditelji po tom pitanju dišu.
Roditelji još uvijek pokazuju sramežljivu zainteresiranost, ali ćemo i to promijeniti. Želja nam je stvoriti pozitivno okruženje za sve populacije korisnika, i mislim da nam to ide za rukom, optimistična je. No, obje se slažu da su najveći izazov su brze promjene u digitalnom svijetu.
Koliko god htjeli biti u toku s trendovima, oni su uvijek brži od nas. Na našu sreću, imamo cijelu vojsku mladih volontera koji nam u tome pomažu. Uz njihovu pomoć, trudimo se uvijek biti u "trendu" s najnovijim promjenama, kažu.
Pomoć stručnjaka Centra za sigurniji internet u vezi suočavanja s elektroničkim nasiljem, uputama kako primjereno reagirati u školskom i obiteljskom okruženju na prekomjerno korištenje tehnologije te koje korake poduzeti u slučaju iznude, vrbovanja ili mogu potražiti djeca i mladi te roditelji i stručnjaci.