Ova terapija spasila je život pacijentu koji je bolovao od neuroblastoma: "Taj pacijent je izliječen"

Revolucionarna CAR T-stanična terapija postavila je zapanjujući rekord - održala je pacijenta bez raka punih 18 godina.

Branimir Vorša | 18.02.2025. / 12:23 komentari
Stanice raka u krvi, ilustracija
Stanice raka u krvi, ilustracija (Foto: Getty Images)

Genetski modificirana terapija imunoloških stanica, odnosno CAR-T stanična terapija, omogućila je pacijentu koji je bolovao od neuroblastoma, slobodu od te opake bolesti punih 18 godina, što je dosad bez presedana.

tri vijesti o kojima se priča Mreže optičkih kablova iznad šume u Ukrajini Jesu mreže, ali nisu paukovi VIDEO Pogledajte nestvaran prizor na krošnjama ogromne šume u Ukrajini Pametni telefon, ilustracija Mali, ali značajna promjena Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku Nezadovoljstvo, ilustracija I Hrvati su počeli primati obavijesti Šok za korisnike Fejsa i Instagrama: Evo što ih čeka ako ne počnu plaćati pretplatu i ne žele dati podatke Meti

To je, koliko znam, najdugotrajnija potpuna remisija kod pacijenta koji je primio terapiju CAR-T stanicama. Taj pacijent je izliječen, rekla je za New Scientist Karin Straathof sa Sveučilišta u Londonu, koja nije bila uključena u liječenje navedenog pacijenta.

Terapija CAR T-stanicama i njezina ograničenja

Navedena se terapija naširoko koristi za liječenje raka krvi poput leukemije. Liječnici vade pacijentove T-stanice, genetski ih modificiraju da ciljaju na rak i ponovno ih uvode u pacijenta putem infuzije. Godine 2022. studija je pokazala da su dvije osobe liječene CAR-T staničnom terapijom ostale u remisiji 11 godina. Međutim, terapija CAR T-stanicama često ne uspijeva protiv čvrstih tumora poput neuroblastoma, koji obično pogađa malu djecu i odolijeva napadima imunološkog sustava.

Neočekivani uspjeh kod neuroblastoma

Cliona Rooney iz američke privatne medicisnke škole Baylor College of Medicine i njezin tim, bili su iznenađeni kada je pacijent liječen u studiji iz 2005. godine i dalje ostao bez raka 18 godina kasnije.

Ti su rezultati bili nevjerojatni - dobiti potpune reakcije u neuroblastomima ovim pristupom prilično je neobično, ističe Rooney. Njihovo istraživanje objavljeno je u časopisu Nature Medicine.

Pacijent, liječen u dobi od 4 godine nakon neuspješne kemoterapije i radioterapije, bio je među 11 sudionika istraživanja. Drugi je bio bez raka devet godina prije nego što je odustao od studije, dok je preostalih devetero podleglo bolesti.

Razlog za različite reakcije u liječenju navedenom terapijom ostaje nejasan.

To je pitanje od milijun dolara, stvarno ne znamo zašto, kaže Rooney. Ponašanje T-stanica, genetika i otpornost tumora, svi mogu biti čimbenici.

Unapređenje terapije

Rooneyjin tim radi sada na poboljšanju učinkovitosti CAR-T stanica.

Moramo ih poboljšati i učiniti snažnijima, bez povećanja toksičnosti, kaže.

Straathof i dalje ostaje optimistična.

Sada smo vidjeli samo djelić onoga što je izvedivo, zaključila je.

Vezane vijesti