“Ovo je najnevjerojatnija stvar koju sam vidio”: Mnogi su impresionirani prvim intervjuom u metaverzumu

Lex Friedman je održao intervju sa Zuckerbergom, a iako su bili jako udaljeni, osjećaj je bio kao da su u istoj prostoriji.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 30.09.2023. / 11:47 komentari
Intervju u metaverzumu (Foto: Afp)

Mark Zuckerberg budućnost svoje kompanije vidi u metaverzumu, odnosno virtualnom svijetu u kojem će se ljudi ne samo zabavljati i družiti, već bi unutar njega mogli i raditi. Osnivač Facebooka nada se kako će u tom svijetu jednom okretati stotine milijardi dolara i vjeruje kako će u metaverzumu glavnu ulogu igrati upravo njegova kompanija koju je zato i preimenovao u - Metu.

tri vijesti o kojima se priča Orka nudi hranu ljudima Nevjerojatno VIDEO Divlje orke snimljene u zapanjujućoj gesti prema ljudima Laboratorijski uzorak herpesa, ilustracija Čeka se odluka američkog FDA Virus herpesa mogao bi uskoro biti odobren za liječenje teškog oblika raka Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca

Meta Quest 3, ilustracija Meta predstavila nove VR naočale i vlastiti AI chatbot

No svi dosadašnji pokušaju metaverzuma pokazali su se priličnim debaklom. Virtualni svijet u kojem obitavaju animirani likovi bez nogu nije privukao previše pažnje, već samo kritike i ismijavanje te se čak pokazao nezanimljiv i zaposlenicima kompanije. A sve je to do sada Metu stajalo desetke milijardi dolara.

No dok je Zuckerberg do sada bio ismijavan, sada se situacija, čini se, mijenja. Naime, nakon prvog intervjua u metaverzumu, šef Mete napokon je pokazao potencijal komunikacije u virtualnom svijetu koji nadilazi prije spomenute likove poput onih iz crtanih filmova. Ovo što smo vidjeli puno je ozbiljnije i ima puno veći potencijal.

Intervju sa Zuckerbergom održao je Lex Friedman. Obojica su koristila Metine naočale Quest Pro, a iako su se nalazili u drugim dijelovima SAD-a, činilo se kao da sjede jedan nasuprot drugog. Treba naglasiti kako unutar naočala nisu vidjeli cijelu osobu, već samo gornji dio ramena i glavu, no prikaz je zaista bio prilično realan, a prema nekim komentarima s mreže i - impresivan.

Osjećaj je kao da smo u istoj sobi. Ovo je najnevjerojatnija stvar koju sam vidio do sada, komentirao je Fridman intervju.

Ovakva tehnologija, odnosno fotorealistični klonovi poznati kao kodek avatari nisu nastali preko noći i Metini inženjeri na njima rade i usavršavaju ih godinama. Da bi takvi avatari nastali, potrebno je prvo ekstenzivno skeniranje ljudskih lica na temelju kojih se razvija računalni model koji se “pakira kao kodek”. VR uređaj, u ovom slučaju Quest Pro, zatim prati izraze lica korisnika koji ga nose, mapira ih i u stvarnom vremenu primjenjuje na 3D avatar koji se zatim šalje na druge uređaje.

Horizon Worlds Metin Horizon Worlds napokon stiže na web i mobilne uređaje

Treba naglasiti kako je za skeniranje lica korištena vrhunska i skupa tehnologija i gomila kamera te je utrošeno puno vremena tako da ovakvu tehnologiju ne treba skoro očekivati dostupnu potrošačima. Ipak, kada je Meta jednom usavrši, ona bi se mogla koristiti i s običnim pametnim telefonima koji će moći brzo skenirati lica korisnika i onda ih prebaciti u virtualni svijet.

Izvor: Futurism

Vezane vijesti