Poderali ste omiljenu kožnu jaknu? U budućnosti bi se ona sama mogla popraviti

Materijali na bazi micelija već se koriste u različitim industrijama, no novi pristup proizvodnji takvog prirodnog materijala, omogućuje i njegov samopopravak.

Martina Čizmić | 07.05.2023. / 08:49 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Znanstvenici sa Sveučilišta Newcastle i Sveučilišta Northumbria u Velikoj Britaniji otkrili su da potencijalno rješenje za problem s kojim se svatko susreo barem jednom u životu - rupu na omiljenom komadu odjeće.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Kako piše Science Alert, znanstvenici su otkrili da se tanke niti, koje proizvode brojne gljive, mogu koristiti kao biorazgradivi, nosivi materijal s neobičnom sposobnošću - samopopravka.

Slika nije dostupna Ova e-koža omogućuje ljudima da osjećaju što roboti rade i upravljaju daljinski s njima

Tijekom istraživvanja, znanstvenici su se usredotočili na gljivicu Ganoderma lucidum, koja proizvodi kožu od niti poznatih kao hife, a koje se potom spajaju u strukturu koja se naziva micelij. Otkrili su kako je od tih niti moguće stvoriti materijal sličan koži, koji bi zadovoljio veganske, ekološke i modne standarde. Iako je u modnim krugovima već poznata "veganska koža od gljiva", postupak koji su znanstvenici otkrili omogućava da se ona sama popravi nakon manjih oštećenja.

Rezultati sugeriraju da materijali micelija mogu preživjeti u suhim i oligotrofnim okruženjima , a samoizlječenje je moguće uz minimalnu intervenciju nakon dvodnevnog perioda oporavka, pišu istraživači u radu objavljenom u časopisu Advanced Functional Materials.

Materijali na bazi micelija već se koriste u različitim industrijama, no novi pristup proizvodnji takvog prirodnog materijala, omogućuje i njegov samopopravak. Jedina je kvaka - materijal se mora postaviti u slične uvjete u kojima je rastao.

Slika nije dostupna Švedski znanstvenici proizveli najuvjerljiviju umjetnu kožu dosad koristeći sastojke koje možete pronaći i kod kuće

Sposobnost ovog regenerativnog micelijskog materijala da zacjeljuje mikro i makro nedostatke otvara zanimljive buduće izglede za jedinstvene primjene proizvoda u zamjenama za kožnu robu kao što su namještaj, automobilska sjedala i modna odjeća, pišu istraživači .

Iako su znanstvenici uvjereni da bi ovakvi materijali mogli u budućnosti biti u punoj primjeni, vjerojatno još neko vrijeme nećete moći kupiti kožnu jaknu koja se sama popravlja kad ju negdje zaderete. No, potencijal je tu i mogao bi omogućiti korištenje "kože" u novim proizvodima.

Vezane vijesti