Korisnici TikToka u SAD-u imaju još samo dva dana za uživanje u omiljenoj aplikaciji jer bi, kao što je to dobro poznato, u nedjelju trebala stupiti na snagu odluka kojom se ova aplikacija u toj zemlji zabranjuje. Sve je više signala kako bi u posljednji trenutak moglo doći do neke promjene te da bi Amerikanci i dalje mogli koristiti ovu platformu, barem još neko vrijeme, no dok TikTokeri čekaju konačnu odluku, već neko vrijeme traže alternative.
Ono što je posebno zanimljivo je što mnogi od njih ponovno traže alternative iz Kine i to usprkos činjenici što je TikTok zabranjen upravo zbog straha od špijuniranja kineske vlade, kao i potencijalne manipulacije sadržajem koji se prikazuje Amerikancima. Prvo su se okrenuli aplikaciji Lemon8 koju je također razvio ByteDance tako da bi i ona ove nedjelje mogla prestati s radom.
Sada je u trendu nova kineska aplikacija - RedNote, odnosno Xiaohongshu, što u prijevodu s kineskog znači mala crvena knjiga. Njena popularnost toliko je skočila u posljednje vrijeme da je aplikacija zauzela prvo mjesto na Appleovom App Storeu u SAD-u. U kratko vrijeme više od 700 tisuća korisnika preuzelo je tu aplikaciju sličnu TikToku, a ta brojka i dalje raste velikom brzinom.
TikTok izbjeglice
Ono što je posebno zanimljivo jest da, kada se aplikacija pokrene, njene su upute na kineskom jeziku te se potrebno malo namučiti kako bi se prebacio jezik na engleski, a upute kako to napraviti mogu se pronaći na TikToku i drugim društvenim mrežama. No dok se samo sučelje može prebaciti na engleski jezik, dio sadržaja i dalje je kineskom pa se (američki) korisnici moraju nekako snaći, a rješenje su pokušali potražiti na vjerojatno najpopularnijoj aplikaciji za učenje jezika - Duolingu.
Kako su objavili iz ove kompanije, u posljednje vrijeme na toj je aplikaciji zabilježen veliki porast korisnika iz SAD-a koji su počeli učiti - kineski jezik. Graf koji je Duolingo objavio na društvenoj mreži X pokazuje veliki porast interesa za kineskim jezikom upravo u vrijeme kada je počela rasti popularnost RedNotea.
Korisnici društvenih mreža počeli su se šaliti s ovim trendom pa tako na RedNoteu pozdravljaju “TikTok izbjeglice” i šale se s njima govoreći se da su oni kineski špijuni koji će od njih zatražiti osobne podatke koje će predati kineskoj vladi.
Izvor: Engadget