Ponašanje koje bi mogli primijeniti i u stvarnom svijetu: Sve više osoba zlostavlja AI botove

Jednom kada agresija postane prihvatljiv način komunikacije, smanjuje se sposobnost stvaranja zdravih i suosjećajnih odnosa između ljudi.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 17.02.2025. / 09:29 komentari
Agresivan muškarac, ilustracija (Foto: Getty Images)

Mogućnosti umjetne inteligencije su brojne - dok je neki koriste da budu brži i učinkovitiji na poslu, nekim učenicima i studentima pomaže u školskim zadacima, za dio korisnika to je alat za planiranje putovanja, izleta i slično, dok usamljeni ponekad koriste AI botove za romantičnu komunikaciju ili čak sexting. No kao što i odnosi u pravom svijetu mogu biti toksični, tako i neki odnosi s chatbotovima postaju toksični i (virtualno) nasilni.

tri vijesti o kojima se priča Pametni telefon, ilustracija Mali, ali značajna promjena Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku Uređaj koji izvlači pitku vodu iz zraka Nije znanstvena fantastika Stvorili pitku vodu iz "ničega": Ovaj genijalan izum mogao bi spasiti mnoge živote Samsung Galaxy S25 serija - 11 Nakon Britanaca, pozvali i Amerikance Iz Samsunga pozvali korisnike na aktivaciju važne opcije na telefonima

Slika nije dostupna Zajedničkim snagama protiv sve raširenijeg problema: Čak i kad se žena isključi s interneta, nasilje ne prestaje

Osim klasičnih AI chatbotova poput ChatGPT-a, Geminija i drugih, danas su na tržištu dostupni i AI botovi poput Replice koji omogućuju stvaranje virtualnih partnera s kojima u online svijetu možete razgovarati (slično kao u filmu “Her”) i ostvariti prijateljski, odnosno romantičan odnos. No dok nekima takva komunikacija, iako nije riječ o razgovoru sa stvarnim osobama, može djelovati pozitivno, drugi su prema AI botovima postali prilično - nasilni.

Vrijeđanje, psovke, naredbe pa čak i, kako kažu, udaranje (u virtualnom svijetu naravno) nekima je postalo uobičajeno u takvim vezama s umjetnom inteligencijom. Dok stručnjaci upozoravaju kako takav način komunikacije i ponašanja može biti opasan i štetan i za njihove veze u stvarnom životu, takvi virtualni nasilnici tvrde kako oni nisu takvi u stvarnom životu, već kako je to objasnio jedan korisnik Reddita, samo “provode eksperimente” pokušavajući pobuditi negativne emocije u chatbotu, poput ljutnje i depresije.

Agresija postaje prihvatljiv način ponašanja

Mnogi tvrde da su chatbotovi samo strojevi, nesposobni osjetiti štetu, i stoga je njihovo loše postupanje prema njima beznačajno, objasnila je psihoterapeutkinja Kamalyn Kaur i dodala kako neki tvrde da za njih takvo izražavanje ljutnje prema umjetnoj inteligenciji ima terapeutsko djelovanje.

Ona se s tim, ipak, ne slaže. Naime, kaže kako takav oblik izbacivanja ljutnje iz sebe ne potiče nikakvu emocionalnu regulaciju ili osobni rast te upozorava da, jednom kada agresija postane prihvatljiv način komunikacije, time se smanjuje sposobnost stvaranja zdravih i suosjećajnih odnosa između ljudi. Pa čak i u slučaju ako su osobe agresivne prema umjetnoj inteligenciji.

Slika nije dostupna Nasilje, kocka i alkohol na Robloxu: Najavljene promjene na popularnoj gamerskoj platformi za djecu

Slično razmišlja i psihologinja Elena Touroni koja smatra da način na koji ljudi komuniciraju s AI botovima može biti pokazatelj njihova ponašanja u stvarnom svijetu jer, iako ga neki mogu koristiti za istraživanje dinamike moći i svog ponašanja kojeg inače ne bi primijenili u stvarnom svijetu, ono može ojačati njihove nezdrave navike i “desenzibilizirati pojedince” kojima bi takvo ponašanje moglo postati uobičajeno i u stvarnom svijetu.

Izvor: NY Post 

Vezane vijesti