Postali su simbol uspjeha umjetne inteligencije, a sada imaju novi cilj: To bi tržište trebalo eksplodirati

Na krilima uspjeha s AI nakratko su čak postali najvrjednija kompanija na svijetu.

Hrvoje Jurman Hrvoje Jurman | 31.12.2024. / 11:14

Jensen Huang, CEO Nvidije (Foto: Afp)

Na krilima umjetne inteligencije Nvidia je na kratko čak postala najvrjednija kompanija na svijetu i trenutačno se nalazi pri vrhu ove liste, s tržišnom vrijednosti koja se bliži 3,5 bilijuna dolara. Dok je nevjerojatan porast ostvaren zahvaljujući razvoju hardvera koji se koristi za razvoj i treniranje AI-a te su postali jednim od simbola uspjeha umjetne inteligencije, ova tvrtka već gleda u budućnost i nova tržišta na kojima bi mogla ostvariti daljni rast. A najveće takvo tržište je - robotika.

Jensen Huang Dok se šef potpisuje na grudnjake obožavateljica, ova je kompanija prestigla Apple i sada vrijedi više od 3 bilijuna dolara

Prema potpredsjedniku Nvidijina odjela za robotiku Deepu Talli, “ChatGPT trenutak” za ovu industriju nalazi se iza ugla i vjeruje kako je tržište već doseglo “točku preokreta”. Ako smo doista došli do takve točke preokreta (s čime se neki stručnjaci ipak ne bi složili jer, iako je veliki napredak postignut, roboti i dalje nisu savršeni), to bi značilo da nismo previše udaljeni od humanoidnih robota koji bi nam mogli postati neka vrsta kućnih pomoćnika. Takve robote, među inim, razvija i Tesla, no trebat će proći dosta vremena dok se usavrše, ali i dok postanu cjenovno povoljni za prosječna kućanstva.

Talla već više od desetljeća ima jednu od ključnih uloga u Nvidiji kada je u pitanju robotika tako da je itekako dobro upoznat sa situacijom na tržištu, kao i s mogućnostima Nvidije. U razgovoru za medije izdvojio je dvije stvari na kojima bazira svoj optimizam vezan uz robotiku i njen razvoj. Prva je porast i uspon snažnih modela generativne umjetne inteligencije, a druga je mogućnost treniranja robota u okruženju simulirane okoline. Jaz između simulacije i stvarnog života značajno je napredovao tijekom ove godine omogućivši kombinaciju simulacije s generativnom umjetnom inteligencijom na snažne nove načine kakvi nisu bili mogući prije dvije godine, objasnili su na TechSpotu.

Nvidia se već neko vrijeme priprema za budućnost u kojoj će sve veću ulogu u našim životima imati roboti te žele biti platforma koja će nuditi potpunu uslugu za robotiku - od softvera za treniranje pa do hardvera koji se koristi pri razvoju.

Novac, ilustracija “To je ludo” koliko zarađuju: Ekipa iz Googlea i Mete ljubomorna je na zaposlenike jedne tehnološke kompanije

Sljedeće godine Nvidia će napraviti još jedan korak naprijed na ovom polju i, kako prenose na TechSpotu, namjeravaju predstaviti novi robotski mozak nazvan Jetson Thor, koji je dodatak postojećoj platformi Jetson, seriji računala dizajniranih za AI aplikacije. Ovaj novi model, dakle, bit će se više fokusiran na robotiku.

Iako je Nvidija dominantna kompanija na tržištu AI čipova, konkurencija je sve jača te je logično da gledaju u drugim smjerovima kako u budućnosti ne bi ovisili samo o jednom tržištu. S obzirom na to da bi vrijednost tržišta robotike, prema nekim predviđanjima, trebala skočiti sa 78 milijardi ove godine na 165 milijardi do kraja desetljeća, jasno je zašto je upravo to tržište zanimljivo Nvidiji.

 

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti