Preporuke SZO-a roditeljima: Vratite djeci igru, omogućite im kvalitetan san i ugasite mobitele i TV!

Djeca trebaju provesti što više vremena u aktivnoj igri i moraju kvalitetno spavati, dok vrijeme koje provode u sjedećem položaju i u gledanju ekrana TV-a i telefona treba ograničiti.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 25.04.2019. / 07:45 komentari
Dijete s mobitelom (Foto: Getty Images) (Foto: Getty Images)

Vjerojatno se svaki roditelj zapitao s koliko godina djeca mogu početi koristiti mobilne uređaje i koliko vremena dnevno mogu provesti gledajući TV, a usprkos brojnim upozorenjima stručnjaka kako ekrani nisu dobri za bebe i malu djecu, dio mališana provodi sate i sate svaki dan s Pepom, Mašom i drugim crtićima na YouTubeu.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Zlostavljanje na internetu Više od 90 posto roditelja u Hrvatskoj ne zna što im djeca rade na internetu

Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) jučer je objavila smjernice za zdrav odgoj djece do 5 godina na kojima je radio njihov panel stručnjaka, a zaključak je tih smjernica da djeca trebaju provesti što više vremena u aktivnoj igri i moraju kvalitetno spavati, dok vrijeme koje provode u sjedećem položaju i u gledanju ekrana TV-a i telefona treba ograničiti. Ako djeca već sjede, iz SZO-a potiču roditelje da, umjesto da im daju mobitel, s njima aktivno provode vrijeme – čitaju im priče, slažu slagalice i slično.

Što manje ekrana, to bolje!

Rano djetinjstvo vrijeme je brzog razvoja tijekom kojeg se trebaju razvijati određeni obrasci odgoja i načina života, a na pitanje o korištenju ekrana, pravilo SZO-a i njihova poruka roditeljima je jasna – što manje, to bolje. Za bebe do jedne godine uopće se ne preporučuje gledanje u ekrane, dok za malo stariju djecu, od 2 do 4 godine nije preporučljivo gledanje u ekrane duže od jednog sata dnevno.

Dr. Fiona Bull, koja je radila na ovim smjernicama poručila je svim roditeljima: "Poboljšanje fizičke aktivnosti, manje vremena provedenog u sjedećem položaju, kao i kvalitetan san, poboljšat će fizičko i mentalno stanje djece, kao i njihovu dobrobit, a pomoći će i u smanjenju debljine i povezanim bolestima u budućnosti".

Zlostavljanje na internetu Više od 90 posto roditelja u Hrvatskoj ne zna što im djeca rade na internetu

Dakle, trebamo djeci "vratiti" igru – vrijeme koje danas provode pred ekranima zamijeniti s aktivnom igrom i osigurati im kvalitetan san, što bi trebalo pomoći u motoričkom i kognitivnom razvoju djece, a imat će pozitivan učinak i na njihovo dugoročno zdravlje.

Izvor: WHO

Vezane vijesti