Priča koja slama srce: 2018. plivala je sa svojim mrtvim mladuncem 17 dana, a sad se to opet ponavlja

Znanstvenici procjenjuju da je u divljini još prisutno tek manje od 100 jedinki južnog kita ubojice, kojima pripada i Tahlequah, zbog čega je gubitak njenog mladunca još tragičniji.

Martina Čizmić | 03.01.2025. / 11:32

Ženka kita ubojice Tahlequah (J35) i njen mladunac (Foto: Maya Sears, NMFS/NOAA Permit 27052)

Ženka kita ubojice, Tahlequah, koja je u medije dospjela 2018. godine kad je 17 dana nosila i plivala sa svojim mrtvim mladunčetom, pretrpjela je još jedan gubitak.

Kako su objavili istraživači iz Centra za istraživanje kitova, pred kraj 2024. godine dobili su informaciju da je u obitelji kitova koja nosi oznaku J, primijećeno novo mladunče koje putuje s jedinkama s oznakama J19 i J16. Nakon što je njihov tim izašao provjeriti te informacije uočili su mladunče i potvrdili da izgleda zdravo i normalno, ali da je teško utvrditi tko mu je majka jer stalno putuje okruženo s nekoliko ženki.

Kitovi ubojice, ilustracija Znanstvenici iznenađeni otkrićem vezanim uz orke: Sličniji su ljudima nego što se prije mislilo

Ubrzo je stigla infromacija da je drugo mladunče iz iste obitelji, koje je bilo dobilo oznaku J61, pronađeno mrtvo.

Smrt bilo kojeg mladunčeta u ovoj populaciji je neizmjeran gubitak, ali smrt J61 je posebno tragičan, ne samo zato što se radilo o ženki koja je jednog dana potencijalno mogla voditi svoju obitelj, već i zbog povijesti njene majke J35(Tahlequah) koja je sad izgubila dva od ukupno četiri svoja mladunca, napisali su na Facebooku.

 

Dodali su kako su dobili informaciju da je J35 viđena kako nosi tijelo svog preminulog mladunca, baš kao što je to činila punih 17 dana 2018. godine.

Iako je Tahlequah zbog svog ponašanja završila u medijima, znanstvenici ističu kako takvo ponašanje nije neobično za kitove ubojice. U slučajevima kad njihovo mladunče umre, najčešće majke ga nose danima, pa čak i tjednima na svom nosu ili peraji.

Također, tijekom tog perioda "žalovanja" drugi članovi obitelji drže se u blizini majke, dok je kod majki često primjećena promjena u načinu glasanja, hranjenja pa čak i kretanja, što znanstvenici tumače kao znak žalovanja i stresa.

Slika nije dostupna VIDEO Fascinantna i dramatična snimka vrlo jasno pokazuje zašto se orke nazivaju kitovima ubojicama

Iako znanstvenici još uvijek ne znaju što je uzrokovalo smrt ovog mladunca, upozoravaju kako na živote kitova ubojica utječe manjak hrane, prvenstveno lososa kojima se hrane, ali i sve veća zagađenost mora u kojima žive. Dodatan su problem klimatske promjene koje utječu i na cijeli ekosustav i tako dovode do smanjenja raspoložive hrane za kitove ubojice.

Znanstvenici procjenjuju da je u divljini još prisutno tek manje od 100 jedinki južnog kita ubojice, kojima pripada i Tahlequah, zbog čega je gubitak njenog mladunca još tragičniji. 

 

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti