Prisluškuju li nas naši pametni telefoni? I tko to točno sluša?

Tiktoker je odlučio pokazati jesu li priče o tome da nas prisluškuju kroz pametni telefon ili računalo - točne.

Martina Čizmić | 09.09.2024. / 12:44

Prisluškivanje, ilustracija (Foto: Getty Images)

Pitate li velike tvrtke poput Mete ili Googlea, prisluškuju li svoje korisnike putem njihovih pametnih telefona kako bi im servirali ciljane oglase, obje će tvrtke jasno odgovoriti - ne.

No, jedan je tiktoker odlučio testirati tu tvrdnju. Valerio, tiktoker koji inače dijeli tehno savjete, snimio je video u kojem najavljuje kako će u prisustvu svog telefona govoriti o igračkama za pse. On nema psa i do sad nije viđao takve oglase, što je i pokazao u videu.

Praćenje razgovora Jesu li vam se ikada nakon telefonskog razgovora na Fejsu počele prikazivati reklame o proizvodima o kojima ste pričali?

Ugasio je sve preglednike i na glas pričao o igračkama za pse. Kad je potom ponovno pokrenuo internetski preglednik i krenuo surfati, odjednom su se na različitim stranicama počeli pojavljivati oglasi za igračke i hranu za pse.

Malware Imate li je i vi na svom telefonu? Aplikacija za Androide snimala je korisnike bez njihova znanja

Njegov video pregledalo je više od šest milijuna ljudi, a mnogi su prokomentirali da se isto događa i njima.

 

@learnwithvalerio Follow me for more Tips 📲 #iPhonetricks #Androidtips #Samsungsecrets #smartphonehacks #technology #iphonehack #androidhack #samsunghack #techtrends ♬ suono originale - Valerio’s Tips 🇺🇸

 

O čemu je točno riječ?

Iako Google i Meta, ali i druge velike tvrtke možda ne slušaju direktno, vjerojatno koriste usluge marketinških tvrtki koje koriste softver za "prisluškivanje".

Kako smo nedavno pisali, radi se o softveru nazvanom "Active Listening" koji "sluša" o čemu se govori i bilježi ključne riječi, a pomoću umjetne inteligencije analiziraju se podaci i koriste za ciljano oglašavanje.

Slika nije dostupna Istraživači hakirali kućanski uređaj i otkrili da mogu prisluškivati ukućane - bez mikrofona

Tvrtka koja stoji iza tog softvera, CMG, tvrdi kako je posve legalno da uređaji prisluškuju svoje korisnike, a da korisnici na to pristaju kad prihvaćaju uvjete za korištenje određenih aplikacija. Nisu precizirali točno o kojim se aplikacijama koristi, ali dalo bi se zaključiti kako ih je više i kako ih koristi velik broj ljudi.

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti