Revolucija u bioelektronici: Otkrivena bakterija koja provodi struju poput žice

Novo otkriće znanstvenika moglo bi nadahnuti inovacije u bioelektronici, ali i čišćenju okoliša od zagađenja.

Branimir Vorša | 08.05.2025. / 14:30

Candidatus Electrothrix yaqonensis
Candidatus Electrothrix yaqonensis (Foto: Oregon State University)

Međunarodni tim koji je vodio mikrobiolog Anwar Hiralal s nizozemskog Sveučilišta u Antwerpenu otkrio je Candidatus Electrothrix yaqonensis, dosad nepoznatu takozvanu kabelsku bakteriju s jedinstvenim elektrovodljivim svojstvima, u obalnim sedimentima američke savezne države Oregon. Nazvana u čast lokalnog naroda Yaqo'n, ta bakterija se pridružuje rijetkoj skupini mikroba nalik žicama koji mogu prenositi elektrone na velike udaljenosti.

Kabelske bakterije, koje pripadaju rodovima Ca. Electrothrix i Ca. Electronema, tvore duge lance koji prenose elektrone iz slojeva bogatih sulfidima u dubljem sedimentu do kisikom bogatijih slojeva bliže površini. Time omogućuju prostorno razdvojene redoks reakcije (kemijske reakcije u kojima se elektroni prenose s jednog reaktanta na drugi), gdje dublje zakopane bakterije proizvode elektrone, dok ih one bliže površini primaju koristeći kisik ili nitrat.

Ispušna cijev automobila, ilustracija Struja iz neobičnog izvora: Znanstvenici osmislili generator koji ispušne plinove pretvara u električnu energiju

Baterije, ilustracija Je li ovo zbogom baterijama? Istraživači razvijaju tehnologiju napajanja elektroničkih uređaja - "strujom iz zraka"

Ca. Electrothrix yaqonensis izdvaja se genetskom povezanošću s oba poznata roda, ali i iznimnim morfološkim obilježjima. Znanstvenici su otkrili da njezina površina ima izražene grebene i do tri puta šire od onih kod drugih vrsta, unutar kojih se nalaze vodljive niti građene od jedinstvenih, niklom baziranih proteina.

Ova nova vrsta čini se kao most, rana grana unutar roda Ca. Electrothrix, što sugerira da bi mogla pružiti nove uvide u evoluciju tih bakterija i njihovu funkciju u različitim okolišima, rekao je mikrobiolog Cheng Li s američkih Sveučilišta Oregon State i James Madison.

Hiralalov tim koristio je genomske, morfološke, spektroskopske i električne metode za analizu navedene novootkrivene bakterije. Rezultati istraživanja koje je objavljeno u časopisu Applied and Environmental Microbiology, mogli bi promijeniti postojeće razumijevanje raznolikosti i uloga kabelskih bakterija.

Te bakterije mogu prenositi elektrone za uklanjanje zagađivača, pa bi se mogle koristiti za uklanjanje štetnih tvari iz sedimenata. Također, njihov dizajn visoko vodljivog niklovog proteina mogao bi nadahnuti novu bioelektroniku, objasnio je Li.

Izvor: Science Alert

Vezane vijesti

Još vijesti