Cimet, kurkuma i đumbir nisu samo začini koji obogaćuju okus jela, ti su sastojci cijenjeni u tradicionalnoj medicini, ali mogu predstavljati rizik ako ih konzumirate kao dodatke prehrani dok uzimate lijekove, upozorava stručnjakinja Dipa Kamdar s britanskog Sveučilišta Kingston.
Cimet
Cimet sadrži spojeve poput cinamaldehida, eugenola i kumarina. Prema studiji američkog Sveučilišta Mississippi, cinamaldehid može aktivirati receptore koji ubrzavaju metabolizam lijekova, što potencijalno smanjuje njihovu učinkovitost. Iako se istraživanja vezana za to zasad provode samo u laboratoriju, rezultati izazivaju ozbiljnu zabrinutost.
Cassia cimet, koji je jeftiniji i češći, sadrži više kumarina nego cejlonski cimet, poznat i kao “pravi cimet”, koji potječe sa Šri Lanke. Kamdar u članku za The Conversation naglašava da je kumarin također poznat antikoagulans, a pretjerana konzumacija, osobito putem dodataka prehrani, može povećati rizik od krvarenja kada se koristi s lijekovima poput varfarina. Izvještaji medicinskih slučajeva to potvrđuju, sugerirajući da kumarin utječe na jetrene enzime odgovorne za razgradnju tih lijekova.
Kurkuma
Aktivna tvar u kurkumi, kurkumin, poznata je po protuupalnim i antioksidativnim svojstvima. Međutim, većina podataka o njegovoj interakciji s lijekovima dolazi iz laboratorijskih i životinjskih studija. Kamdar napominje da kurkumin može utjecati na to kako se neki lijekovi metaboliziraju, posebno ometanjem jetrenih enzima. To može uključivati antidepresive, antibiotike, kemoterapijska sredstva i lijekove za tlak.
Prirodna svojstva kurkume u razrjeđivanju krvi i snižavanju tlaka mogu pojačati djelovanje lijekova poput varfarina, aspirina i inzulina. No, Kamdar ističe da su ti učinci najčešće povezani s visokim dozama dodataka prehrani, a ne s malim količinama koje se koriste u hrani.
Đumbir
Đumbir je poznat po ublažavanju mučnine i upala, a spojevi poput gingerola također mogu djelovati kao blagi antikoagulansi. Neka istraživanja sugeriraju da može sniziti razinu šećera u krvi, no dokazi za to su neujednačeni, napominje Kamdar. Interakcije s lijekovima za razrjeđivanje krvi i dijabetes nisu isključene, osobito u obliku dodataka.
Treba se držati kuhinjskih doza
Kamdar naglašava da je malo cimeta na hrani vjerojatno bezopasno. Većina rizika proizlazi iz koncentriranih dodataka prehrani, a ne iz svakodnevnog kuhanja. Ako uzimate lijekove, osobito za krv, dijabetes ili rak, posavjetujte se s liječnikom prije korištenja biljnih dodataka, savjetuje na kraju Kamdar.