Telefoni i tehnologija koji bi nas trebali spajati na mnogo nas načina razdvajaju. To možemo vidjeti na brojnim primjerima - djeci koja su parkove zamijenila zatamnjenim sobama u kojima igraju igre ili skrolaju TikTokom, društvima koja su na kavama priču i smijeh zamijenila gledanjem u ekrane itd. Još jedan takav loš primjer pokazuju i rezultati istraživanja iz Velike Britanije.
tri vijesti o kojima se priča


Slična istraživanja provedena su i ranije te su njihovi rezultati bili slični, što je u biti prilično zabrinjavajuće. Naime, dio osoba - njih oko deset posto, vrijeme u krevetu s partnerima, umjesto da se maze pod plahtama, radije bi provodili surfajući po telefonima.
Novo istraživanje provela je tehnološka tvrtka OnePlusm koja je ispitala oko dvije tisuće odraslih Britanaca o njihovim navikama korištenja mobilnih uređaja. Britanci dnevno provedu čak 67,4 milijuna sati u tzv. doom scrollingu, odnosno ležanju u krevetu besciljno surfajući Facebookom, Instagramom, TikTokom i drugim sličnim aplikacijama. Dnevno na takvo skrolanje troše više od sat i pol vremena, a polovicu tog vremena provode dok su sa svojim partnerima. Zanimljivo, veliku količinu vremena pregledavajući društvene mreže na mobilnim uređajima troše i dok su na WC-u.
Za generaciju Z situacija je još gora
Situacija za generaciju Z još je gora te oni provode oko dva i pol sata na društvenim mrežama. Još jedna neobična statistika za tu generaciju jest što 31 posto njih, umjesto akcije uživo, preferira sexting ili kibernetički seks. Dakle, sve se ponovno svodi na ekrane umjesto na pravi seks.
A osim što telefoni, očito, za dio ljudi negativno utječu na njihov seksualni život, u istraživanju se upozorava i na druge negativne posljedice. Nešto više od 22 posto osoba koje provode vrijeme skrolajući po ekranima osjeća se anksiozno, a njih 28 posto umorno i iscrpljeno. Također, doom scrolling negativno utječe i na produktivnost za čak 46 posto osoba, dok je za 28 posto osoba sličan učinak i na njihovu kreativnost.
Također, poznati su i drugi negativni učinci ovisnosti o ekranima i to se ne odnosi samo na mlađe već na sve mobilne korisnike, a oni uključujući narušeno mentalno zdravlje, umor i iscrpljenost, ali i slabije zadržavanje informacija i probleme s pamćenjem.
Izvor: NY Post