Sunce izbacilo najjaču solarnu baklju koju smo vidjeli ove godine

Kako se Sunce bliži vrhuncu solarnog ciklusa poznatom kao solarni maksimum, njegovo ponašanje postaje sve nepredvidivije, a aktivnost sve snažnija i potencijalno opasnija po Zemlju.

Branimir Vorša | 15.05.2025. / 10:12 komentari
Solarna baklja, ilustracija
Solarna baklja, ilustracija (Foto: Getty Images)

Snažna solarna baklja koja je eruptirala s istočnog ruba Sunca 14. svibnja 2025. godine, bila je ujedno i najsnažnija solarna baklja ove godine. Eruptirala je iz aktivne sunčeve pjege AR 4087, oslobađajući baklju klase X2.7 u10:25 sati po hrvatskom vremenu, prema podacima američke NOAA-e.

tri vijesti o kojima se priča B-2 Spirit Zapanjili sve Potpuni šok za Iran: Detalji najpreciznijeg i najrazornijeg zračnog udara Amerikanaca dosad viđenog Nuklearna eksplozija, ilustracija Scenarij iz noćne more, ali... VIDEO Koliko treba biti udaljen da bi se preživjela eksplozija nuklearne bombe? Ruski vojnik se predaje dronu Prvi takav slučaj Jedan od najbizarnijih trenutaka suvremenog ratovanja: Ruski vojnik predao se dronu

Navedena solarna baklja nakratko je poremetila radijske komunikacije na osvijetljenoj strani Zemlje i ne očekuju se njezini daljnji učinci.

Podrijetlo solarnih baklji i uloga CME-a

Polarna svjetlost iznad Zemlje Umjetna inteligencija najavljivat će nam solarne oluje i auroru borealis preciznije nego ikad prije

Solarne baklje nastaju pucanjem i ponovnim spajanjem magnetskih silnica na Suncu, pri čemu se oslobađa energija u obliku X i gama zračenja. Baklja od 14. svibnja klasificirana je kao ona X-klase, odnosno najviše kategorije. Iako se baklje često javljaju uz koronalne izbačaje mase (CME), NOAA je potvrdila da ovaj događaj nije proizveo CME usmjeren prema Zemlji.

CME-ovi izbacuju milijarde tona sunčevog materijala u svemir. Ako Zemlja leži na njihovoj putanji, mogu izazvati geomagnetske oluje, stvarajući aurore i povremeno utjecati na satelite, elektroenergetske mreže i komunikacijske sustave. Međutim, samo baklje ili CME-ovi usmjereni prema Zemlji mogu uzrokovati takve poremećaje.

Kada CME udari u Zemljinu svemirsku zonu, to nazivamo geomagnetskom olujom, i one mogu biti opasne, u vrlo rijetkim slučajevima, pojašnjavaju iz NASA-e.

Aktivna faza Sunca

Slika nije dostupna Sunce je kudikamo aktivnije nego što su znanstvenici predvidjeli, ali što to znači za nas?

Sunce se približava vrhuncu svog 11-godišnjeg ciklusa, poznatog kao solarni maksimum. To razdoblje obilježeno je pojačanom aktivnošću solarnih baklji i CME-ova. Pjega AR 4087 je također proizvela baklje klase M5.2, M1.2, M7.5 i M4.6, koje se smatraju umjerenima, ali snažnima.

Kako pjega AR 4087 rotira prema središtu Sunčeva diska, buduće erupcije mogle bi imati izravnije posljedice. Sunčevo ponašanje, u međuvremenu, i dalje ostaje nepredvidivo.

Izvor: Science Alert

Vezane vijesti