Snažna solarna baklja koja je eruptirala s istočnog ruba Sunca 14. svibnja 2025. godine, bila je ujedno i najsnažnija solarna baklja ove godine. Eruptirala je iz aktivne sunčeve pjege AR 4087, oslobađajući baklju klase X2.7 u10:25 sati po hrvatskom vremenu, prema podacima američke NOAA-e.
Navedena solarna baklja nakratko je poremetila radijske komunikacije na osvijetljenoj strani Zemlje i ne očekuju se njezini daljnji učinci.
Podrijetlo solarnih baklji i uloga CME-a
Solarne baklje nastaju pucanjem i ponovnim spajanjem magnetskih silnica na Suncu, pri čemu se oslobađa energija u obliku X i gama zračenja. Baklja od 14. svibnja klasificirana je kao ona X-klase, odnosno najviše kategorije. Iako se baklje često javljaju uz koronalne izbačaje mase (CME), NOAA je potvrdila da ovaj događaj nije proizveo CME usmjeren prema Zemlji.
CME-ovi izbacuju milijarde tona sunčevog materijala u svemir. Ako Zemlja leži na njihovoj putanji, mogu izazvati geomagnetske oluje, stvarajući aurore i povremeno utjecati na satelite, elektroenergetske mreže i komunikacijske sustave. Međutim, samo baklje ili CME-ovi usmjereni prema Zemlji mogu uzrokovati takve poremećaje.
Kada CME udari u Zemljinu svemirsku zonu, to nazivamo geomagnetskom olujom, i one mogu biti opasne, u vrlo rijetkim slučajevima, pojašnjavaju iz NASA-e.
Aktivna faza Sunca
Sunce se približava vrhuncu svog 11-godišnjeg ciklusa, poznatog kao solarni maksimum. To razdoblje obilježeno je pojačanom aktivnošću solarnih baklji i CME-ova. Pjega AR 4087 je također proizvela baklje klase M5.2, M1.2, M7.5 i M4.6, koje se smatraju umjerenima, ali snažnima.
Kako pjega AR 4087 rotira prema središtu Sunčeva diska, buduće erupcije mogle bi imati izravnije posljedice. Sunčevo ponašanje, u međuvremenu, i dalje ostaje nepredvidivo.
Izvor: Science Alert