Prošle smo godine imali priliku uživati u aurori borealis i na našim prostorima, zahvaljujući intenzivnoj aktivnosti Sunca. S obzirom na to da vrhunac aktivnosti još nije završio, astronomi ističu kako bismo i ove godine mogli uživati u spektakularnim bojama na nebu.
No, kad će to biti, teško je reći, jer je aurora borealis na južnijim dijelovima sjeverne Zemljine polutke rezultat snažnih geomagnetskih oluja koje se sudaraju sa Zemljinom atmosferom. Kad će se one dogoditi, znanstvenici ne mogu predvidjeti. Odnosno, ne mogu još.
Naime, grupa talijanskih znanstvenika razvila je algoritam temeljen na strojnom učenju koji bi nam u budućnosti mogao najaviti takve pojave. Kako su naveli u svom radu objavljenom na arXiv, znanstvenici su iskoristili podatke o solarnim aktivnostima iz proteklih desetljeća i stvorili algoritam koji je s velikom preciznošću mogao predvidjeti stvaranje geomatgnetskih oluja. Umjetna inteligencija pomogla im je da predvide događaje koji su bili povezani s olujom iz svibnja 2024. godine kad se aurora borealis mogla vidjeti i na našim prostorima.
Kako pišu u radu, događaj iz svibnja 2024. bio je "sjajna i neobična prilika za testiranje sposobnosti umjetne inteligencije za predviđanje solarne aktivnosti". Stoga su ju iskoristili kako bi razvili algoritam za predviđanje pojave solarnih baklji i pojavu koronalnog izbacivanja mase (CME).
Njihov algoritam imao je "neviđenu točnost u predviđanju pojave sa značajnim smanjenjem neizvjesnosti u odnosu na tradicionalne metode". Ne samo to, već su i točno izračunali vrijeme putovanja čestica plazme koje je izbacilo Sunce do Zemlje te početak geomagnetske oluje.
Iako razvoj ovog algoritma znači da bi znanstvenici mogli još preciznije predvidjeti kad će se i gdje pojaviti aurora borealis, još je važnije što im ovaj alat omogućuje bolju zaštitu električne mreže i satelita u Zemljinoj orbiti. To bi značilo da bismo u budućnosti na vrijeme mogli dobiti obavijest o snažnim solarnim olujama koje bi mogle oštetiti električnu i komunikacijsku mrežu, te poduzeti radnje koje bi štetu od takve oluje dovele na najmanju mjeru.
A to bi moglo značiti razliku između povratka u 18. stoljeće i nastavka života sa svim udobnostima 21. stoljeća.