Tehnologija nas drži budnima po noći, ali može li nam pomoći da zaspimo?

Pametni telefoni već imaju ugrađen sustav za "dobrobit" koji kontrolira koliko vremena korisnik provodi na telefonu, ali i sustavno smanjenje svjetlosti u noćnim satima kako bi lakše zaspali.

Martina Čizmić | 27.08.2019. / 09:49 komentari
Opuštanje uz Inter-Dream (Foto: RMIT)

Ovisnost o pametnim telefonima i računalima odražava se ne samo na naš svakodnevni život, već i na naš noćni odmor. Već je dobro poznat utjecaj "plavog svjetla" s ekrana na mozak i koliko ono može poremetiti san. Stoga su se i velike tehnološke tvrtke posvetile tome da ublaže negativne utjecaje tehnologije na ljudski san i zdravlje.

tri vijesti o kojima se priča Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha" Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo

Pametni telefoni već imaju ugrađen sustav za "dobrobit" koji kontrolira koliko vremena korisnik provodi na telefonu, ali i sustavno smanjenje svjetlosti u noćnim satima kako bi lakše zaspali.

No, istraživači s Royal Melbourne Institute of Technology krenuli su u nešto drugačijem smjeru. Oni su odlučili iskoristiti tehnologiju kako bi pomogli ljudima da lakše zaspu.

Razvili su uređaj Inter-Dream, svojevrsne naočale za virtualnu stvarnost, koje kombiniraju ambijentalnu glazbu i zanimljive vizualne podražaje kojima se upravlja moždanim valovima putem EEG-a.

Inter-Dream dodjeljuje različite boje različitim moždanim valovima, a kako se oni mijenjaju, mijanjuje se i boje. To rezultira prilično apstraktnim slikama koje je najbolje opisati kao boje koje se prelijevaju iz jedne u drugu i mijenjaju svoje oblike i uzorke.

Istraživači su uvjereni da se ljudi, koji imaju aktivniji mozak, teže mogu opustiti i zaspati, a nadaju se da će ih Inter-Dream dovoljno smiriti i opustiti da mirno utonu u san. No, ne samo da će im pomoći, već će ih naučiti i kako da smire svoje misli i reguliraju svoju mentalnu aktivnost.

Ispitanici koji su sudjelovali u testiranju Inter-Dreama kao najpozitivnija iskustva opisivali su smanjenje negativnih emocija i osjećaja straha te povećanje pozitivnih emocija i osjećaja mirnoće.

Iako je već dobro poznato da meditacija može pomoći u opuštanju i odmoru, nekima će u ovom brzom modernom životu biti lakše staviti VR naočale i uroniti u Inter-Dream nego provesti sat vremena u meditaciji. Pogotovo ako je krajnji rezultat, dobar odmor i miran san, jednak.

Izvor: RMIT

Vezane vijesti