Francuska obrambena korporacija Thales Group, francuski proizvođač konektora Radiall i tajvanski proizvođač elektrotehnike FoxConn započeli su preliminarne razgovore o osnivanju tvornice za sastavljanje i testiranje poluvodiča u Francuskoj, najavile su kompanije u ponedjeljak.
Predloženo postrojenje bilo bi usmjereno na poslovanje u području eksternaliziranog sastavljanja i testiranja poluvodiča (OSAT). Radi se o završnom koraku u proizvodnji poluvodiča u kojem se drugdje proizvedene pločice režu u pojedinačne čipove, a zatim se od tih čipova izrađuju sklopovi koji se potom rigorozno testiraju kako bi se osigurala kvaliteta i pouzdanost proizvoda.
U iznimno specijaliziranom globalnom opskrbnom lancu danas čipove projektira jedna kompanija, proizvodi ih druga, a završnu obradu, sklapanje i testiranje obavlja treća, takozvana OSAT kompanija. Kako tehnologije napreduju, a čipovi se smanjuju, važnost kompanija koje se bave završnom obradom čipova raste, jer poduzeća koja proizvode poluvodičke pločice nastoje eksternalizirati završnu obradu kako bi povećala učinkovitost, navodi platforma za informacije iz svijeta tehnologije Wevolver.
Godišnji proizvodni kapacitet pogona koji Thales, Tadial i FoxConn planiraju izgraditi u Francuskoj trebao bi do 2031. nadmašiti 100 milijuna sklopova mikročipova (SiP).
Očekujemo da će ova inicijativa privući još europskih industrijskih aktera, izjavio je Thales, dodavši da će bi ukupna ulaganja u pogon mogla premašiti 250 milijuna eura.
Kompanije nisu otkrile koje lokacije u Francuskoj razmatraju niti period u kojem se očekuju konačne odluke o ulaganju. Ostvari li se, projekt će predstavljati značajan poticaj mogućnostima proizvodnje poluvodiča u Europi, dok taj kontinent nastoji postići veću tehnološku neovisnost.
Ta nastojanja EU‑a nedavno je podržala i Europska investicijska banka (EIB), čija je čelnica Nadia Calvino u subotu najavila novi projekt za ojačavanje europskih mogućnosti u sektoru umjetne inteligencije i poluvodiča s ciljem prikupljanja 70 milijardi eura do 2027. Novi nacrt dio je nastojanja EU‑a da poveća konkurentnost u odnosu na Kinu, SAD i druga velika gospodarstva, a cilj mu je dugoročno privući 250 milijardi eura u ulaganjima.