Dobili e-mail od "poslovnog partnera" pa ostali bez više od 16 tisuća eura

Provjera kroz više različitih komunikacijskih kanala može značajno smanjiti rizik od prijevare, naglašavaju iz policije.

Hina | 14.01.2025. / 10:28

Sumnjiva poruka, ilustracija (Foto: Getty Images)

Tvrtka iz Garešnice oštećena je poslovnom prijevarom za više od 16 tisuća eura, nakon što je dobila lažnu e-mail obavijest o promjeni bankovnog računa poslovnog partnera iz Italije, izvijestila je u utorak Policijska uprava Bjelovarsko-bilogorska.

Prijevara se dogodila u prosincu 2024. kada je tvrtka iz Garešnice elektroničkom poštom primila obavijest o promjeni banke i broja računa tvrtke sa sjedištem u Italiji, s kojom posluju 30-tak godina.

U lažnoj mail obavijesti tvrtka uz Garešnice je upućena da uplate za isporučenu robu vrše na novi račun što su i učinili u dva navrata uplativši više od 16 tisuća eura za isporučenu robu. Naknadno u telefonskom kontaktu s predstavnikom tvrtke sa sjedištem u Italiji shvatili su da nije bilo promjene računa i da je riječ o prijevari, priopćila je bjelovarsko-bilogorska PU.

Računalna prijevara, ilustracija Mislilo da ga kontaktira banka, a onda ostao bez više tisuća eura

Tvrtka iz Garešnice podnijela je prijavu za štetu. Slijedi provođenje kriminalističkog istraživanja kako bi se utvrdile sve okolnosti događaja, dodaju iz policije.

Obavijest o promjeni bankovnih podataka potrebno potvrditi kroz postojeće kanale komunikacije 

iz MUP-a su građana ponovno pozvali na oprez i dali nekoliko savjeta za prevenciju poslovnih prijevara.

Svaku obavijest o promjeni bankovnih podataka potrebno je potvrditi kroz postojeće, već potvrđene kanale komunikacije s poslovnim partnerima.

Tvrtke bi također trebale imati jasno definirane korake za provjeru vjerodostojnosti takvih zahtjeva, poput ovlaštenih osoba za komunikaciju o financijskim pitanjima, ističe policija.

Posebno je važno, dodaju, redovito educirati zaposlenike kako bi znali prepoznati sumnjive zahtjeve i razumjeli važnost provođenja dodatnih provjera, čak i kad se komunikacija čini autentičnom.

Računalna prijevara, ilustracija Računalne prijevare cvjetaju: Policija objavila koliko su građani izgubili samo u prosincu

Kod većih novčanih transakcija, preporučuje se uvođenje dodatnih sigurnosnih mjera, poput izravnog telefonskog kontakta s pouzdanom osobom u partnerskoj tvrtki prije izvršenja uplate.

Provjera kroz više različitih komunikacijskih kanala može značajno smanjiti rizik od prijevare, naglašavaju iz policije.

Vezane vijesti

Još vijesti