“To je mogao biti smrtonosni događaj”: Krhotine pronađene u Australiji pripadaju raketi SpaceX-a

Ostaci SpaceX-ove rakete pali na australsko tlo prošlog mjeseca. Srećom, nisu zabilježene ljudske žrtve, niti je nastala materijalna šteta.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 03.08.2022. / 15:37 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Svijet je protekli vikend s nestrpljenjem iščekivao pad ostataka dijela rakete kineske svemirske misije na Zemlju. Mnogi su kritizirali Kinu i njen svemirski program jer lansiranje takvih raketa, za koje se ne zna gdje će završiti ostaci, predstavlja opasnost te postoji mogućnost pada na naseljena mjesta.

tri vijesti o kojima se priča Učenici s mobitelima tijekom nastave, ilustracija U Italiji Nova školska godina, nova pravila: Nema više mobitela u srednjim školama F-35I Adir Ključan borbeni zrakoplov Rođen za zračnu dominaciju: Izraelski F-35I Adir jednostavno je nedodirljiv za iransku protuzračnu obranu Izraelski F-25 borbeni zrakoplovi Izgubili su ključnu bitku? Iranski osvetnički raketni napadi na Izrael postaju sve skuplji i neodrživiji, evo i zašto

Ostaci kineske rakete pali na Zemlju Dijelovi goleme kineske rakete pali na Zemlju, otkriveno i gdje je mjesto pada

Srećom, dijelovi kineske rakete koji su pali između Bornea i Filipina iza sebe nisu ostavili žrtve, niti materijalnu štetu.

No to nije jedini svemirski otpad koji je prošli mjesec završio na jedinoj nam planeti. Naime, već neko vrijeme govori se i o ostacima rakete (neki su veliki čak 3 metra) koji su pronađeni u Australiji, na području Snowy Mountains u Novom Južnom Walesu. Ti ostaci nemaju veze s kineskom raketom, već se nagađalo da pripadaju SpaceX-u, a ta su nagađanja sada i potvrđena.

Agencija je potvrdila da krhotine pripadaju misiji SpaceX-a, objavili su iz Australske svemirske agencije koja je već kontaktirala američke kolege kako bi se dogovorili što će napraviti s tim dijelovima rakete. Krhotine su pale na tlo još 9. srpnja kada je lokalno stanovništvo uznemirila glasna eksplozija, a osim tri pronađena dijela rakete, vlasti upozoravaju kako je moguće da se na širem prostoru nalazi još dijelova raketa.

Ono što je posebno zanimljivo da je riječ o krhotinama koje su nastale prilikom misije lansirane još u studenom 2020. godine. Kako je objasnila Cassandra Steer, zamjenica direktora Instituta za svemir Australskog nacionalnog sveučilišta, prema međunarodnom svemirskom zakonu, krhotine i ostaci svemirskih objekata trebaju se vratiti kompanijama, odnosno vladama koje su u njihovom vlasništvu.

Slika nije dostupna Svemirski turizam i lansiranja raketa negativno utječu na ozonski omotač

Također, kako je riječ o američkoj letjelici, na njima leži i odgovornost za eventualnu štetu nastalu padom tih krhotina. Astrofizičar dr. Brad Tucker u razgovoru za medije rekao je kako je to mogao biti smrtonosni događaj te da imamo sreće da nitko nije nastradao od ljudi i životinja.

Izvor: Newsweek

Vezane vijesti