Tražili ugljen, a otkrili nešto puno vrjednije

Predmet je pronađen u koritu starog potoka, na oko 12 metara dubine.

Hina | 08.01.2024. / 11:15 komentari
Rudnik ugljena, ilustracija (Foto: Getty Images)

  Rudari iz rudnika ugljena u američkoj saveznoj državi Sjevernoj Dakoti otkrili su dva metra dugu kljovu mamuta staru najmanje 10.000 godina, javili su američki mediji.

tri vijesti o kojima se priča Mreže optičkih kablova iznad šume u Ukrajini Jesu mreže, ali nisu paukovi VIDEO Pogledajte nestvaran prizor na krošnjama ogromne šume u Ukrajini Pametni telefon, ilustracija Mali, ali značajna promjena Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku Nezadovoljstvo, ilustracija I Hrvati su počeli primati obavijesti Šok za korisnike Fejsa i Instagrama: Evo što ih čeka ako ne počnu plaćati pretplatu i ne žele dati podatke Meti

Rudari su iskopali kljovu iz starog korita potoka, dubokog oko 12 metara, u rudniku Freedom u blizini Beulaha. Rudnik površine 18.210 hektara proizvodi do 16 milijuna tona lignita godišnje.

Slika nije dostupna Uzeli DNK davno izumrle životinje i u laboratoriju napravili - mesnu okruglicu

​Nakon što su uočili kljovu, ekipe su prestale kopati na tom području i pozvale stručnjake, koji su procijenili da je stara između 10.000 i 100.000 godina.

Jeff Person, paleontolog iz Geološkog instituta Sjeverne Dakote, izrazio je iznenađenje da kljova mamuta nije pretrpjela veću štetu, s obzirom na ogromnu opremu korištenu na tom mjestu.

Naknadnim kopanjem, pronađeno je još kostiju, više od 20.

Mamuti su nekada živjeli u dijelovima Afrike, Azije, Europe i Sjeverne Amerike. Primjerci su pronađeni diljem Sjedinjenih Država i Kanade, rekao je Paul Ullmann, paleontolog za kralježnjake sa Sveučilišta Sjeverne Dakote.

Slika nije dostupna Znanstvenici identificirali najstariji DNK dosad: "Probijamo barijeru onoga što smo mislili da možemo postići"

Mamuti su izumrli prije otprilike 10.000 godina u današnjoj Sjevernoj Dakoti, prema Geološkom institutu. Bili su veći od današnjih slonova i bili su prekriveni gustom vunom.

Vezane vijesti